Senat zaakceptował bez poprawek ustawę nowelizującą ustawę o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Ustawa wprowadziła obiecywane przez Ministra Zdrowia tzw. leki za złotówkę. Możliwość zakupu tanich medykamentów posiadają teraz ubezpieczeni powyżej 65 roku życia. Nie zaakceptowano proponowanej w komisji senackiej poprawki rozszerzającej krąg beneficjentów ustawy o dzieci, kobiety ciężarne i osoby niepełnosprawne. Cena za opakowanie jednostkowe leku wynosi 1 zł. Największe jednak znaczenie ma oczywiście wykaz medykamentów, które objęte będą programem "leki za złotówkę". Zgodnie z nowelizacją, wykaz tych leków zawierać będzie Rozporządzenie Ministra Zdrowia, wydane po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Lekarskiej i Naczelnej Rady Aptekarskiej. Rozporządzenie powinno uwzględniać także możliwości finansowe systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego oraz konieczność zapewnienia dostępności do leków. Te ostatnie - nieprecyzyjne kryteria - moga spowodować, że lista tanich medykamentów będzie zbyt krótka jak na potrzeby ludzi w podeszłym wieku.
Leki za złotówkę
Michał Włodarczyk - Radca Prawny
Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.
Powiązane artykuły
Alimenty na dziecko w 2025 roku - Kompletny przewodnik prawny
Kompleksowy przewodnik alimentów 2025: od kiedy i jak długo płacić alimenty na dziecko, wysokość świadczeń, fundusz alimentacyjny do 1000 zł, procedura sądowa.
Jak dostać refundowane środki pomocnicze i ortopedyczne?
Pacjentom przysługuje refundacja różnych wyrobów medycznych. Są to np. różnego rodzaju protezy, aparaty i ortezy ortopedyczne, wózki inwalidzkie, laski i kule, balkoniki, (...)
Jak ubiegać się o rentę wdowią?
Po nowym roku ruszy przyjmowanie wniosków o tzw. rentę wdowią. W praktyce nie jest to nowe świadczenie, lecz prawo do wypłaty dwóch różnych świadczeń w określonym zbiegu. (...)
Ulga rehabilitacyjna do rozliczenia za 2021 rok
Podatnik będący osobą niepełnosprawną i posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, który ponosi wydatki na cele rehabilitacyjne lub na cele ułatwiające wykonywanie czynności życiowych, (...)
Jak żyć z HIV i AIDS w Polsce?
Zakażeniu HIV można zapobiec. Ponadto, w czasach, gdy istnieje skuteczna terapia antyretrowirusowa, wiedza o drogach zakażenia HIV ratuje życie!
Usługi pielęgnacyjne - komu przysługują?
Świadczenia pielęgnacyjne oraz opiekuńcze są udzielane: pacjentom wymagającym całodobowych świadczeń pielęgnacyjnych, opiekuńczych i rehabilitacyjnych, którzy powinni kontynuować (...)
Pomoc dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie
Przemoc w rodzinie to każde celowe działanie lub brak działania, na przykład zaniedbywanie, które powodują krzywdę i cierpienie fizyczne albo psychiczne członka rodziny. Sprawdź, z (...)
Nowe uprawnienia niepełnosprawnych
Z jakich nowych uprawnień np. do świadczeń medycznych mogą teraz skorzystać niektóre osoby niepełnosprawne? Jakie prawa zyskali rodzice niepełnosprawnych dzieci?
Odpady w 2020 r. - rejestracja, ewidencja i sprawozdawczość
Przeczytaj najważniejsze informacje i zmiany dotyczące rejestracji, ewidencji odpadów i sprawozdań o wytworzonych odpadach.
Postępowanie z wyrobami zawierającymi azbest
Jeżeli posiadasz wyroby zawierające azbest na terenie swojej nieruchomości - wiążą się z tym określone obowiązki. W 1997 roku wprowadzono w Polsce zakaz stosowania wyrobów zawierających (...)