Małoopłacalne zatrudnianie niepełnosprawnych

Od dnia wejścia Polski do Unii Europejskiej pracodawcy mogą otrzymać tylko zwrot rzeczywistych dodatkowych kosztów poniesionych na zatrudnienie pracownika niepełnosprawnego. Co więcej, muszą obliczyć, ile dodatkowo kosztuje ich każdy zatrudniony niepełnosprawny. Nie wiadomo jednak jeszcze, jak to zrobić.

Zatrudnianie niepełnosprawnych opłacało się: pomoc przyznana na jednego zatrudnionego często przewyższała dodatkowe koszty, jakie ponosił pracodawca w związku z jego zatrudnieniem. Dodatkowe środki zostawały w firmie i liczyły się jako jej zysk. Zatrudniający osoby niepełnosprawne mogli liczyć na liczne dotacje. Zakłady pracy chronionej (dalej: zpch) były zwalniane z podatków (od nieruchomości, leśnego, rolnego), miały dostęp do środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, były zwolnione z niektórych opłat, a zaliczkę podatku PIT w pierwszej skali podatkowej odprowadzały w 10 proc.

Porady prawne
na PFRON, a w 90 proc. na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Z tego funduszu zpch mogły finansować indywidualną opiekę medyczną dla niepełnosprawnych, programy rehabilitacji oraz inne tzw. cele ogólne.(...)


Od 1 stycznia tego roku na każdego zatrudnionego niepełnosprawnego przysługuje miesięczne dofinansowanie, które w zależności od stopnia niepełnosprawności pracownika i statusu pracodawcy wynosi od 50 proc. do 130 proc. najniższego wynagrodzenia.


Rzeczpospolita 30.07.2004 r.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika