Na nowo określone wymagania dla stacji kontroli pojazdów
21 lutego 2005 r. weszło w życie rozporządzenie, które ma podstawowe znaczenie dla tych przedsiębiorców, którzy prowadzą stacje kontroli pojazdów. Obowiązek przedstawiania pojazdu do badania technicznego wynika z treści ustawy Prawo o ruchu drogowym. To tam zawarto regułę, zgodnie z którą pierwsze badanie techniczne jest przeprowadzane przed pierwszą rejestracją, a badaniu temu nie podlega nowy pojazd, na którego typ zostało wydane świadectwo homologacji lub decyzja zwalniająca z obowiązku homologacji, z wyjątkiem taksówki osobowej, pojazdu uprzywilejowanego lub pojazdu odpowiednio przystosowanego lub wyposażonego zgodnie z przepisami o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych. Natomiast okresowe badanie techniczne pojazdu jest przeprowadzane corocznie. Takie badanie techniczne - jak każdy kierowca wie - jest przeprowadzane na koszt właściciela pojazdu, przez podstawową stację kontroli pojazdów czy też okręgową stację kontroli pojazdów.
Najważniejsze jednak dla przedsiębiorcy prowadzącego stację kontroli pojadów jest to, iż z punktu widzenia prawa działalność gospodarcza w zakresie prowadzenia stacji kontroli pojazdów jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i wymaga uzyskania wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzących stację kontroli pojazdów. Ustawa określa także warunki, jakie musi spełniać przedsiębiorca, aby móc prowadzić stację kontroli pojazdów. Może to być przedsiębiorca, który:
-
posiada siedzibÄ™ lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
-
nie jest przedsiębiorcą, w stosunku do którego otwarto likwidację lub ogłoszono upadłość,
-
nie był prawomocnie skazany za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub przestępstwo przeciwko dokumentom - dotyczy osoby fizycznej lub członków organów osoby prawnej,
-
posiada wyposażenie kontrolno-pomiarowe oraz warunki lokalowe gwarantujące wykonywanie odpowiedniego zakresu badań technicznych pojazdów zgodnie ze szczegółowymi warunkami przeprowadzania tych badań,
-
posiada poświadczenie zgodności wyposażenia i warunków lokalowych z wymaganiami odpowiednio do zakresu przeprowadzanych badań wpisanego do rejestru przedsiębiorców prowadzących stację kontroli pojazdów (wydawane za opłatą, w drodze decyzji, przez Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego, po dokonaniu sprawdzenia stacji kontroli pojazdów, poświadczenie to zachowuje ważność do czasu zmiany stanu faktycznego, dla którego zostało wydane, nie dłużej niż przez 5 lat od daty jego wydania),
-
zatrudnia uprawnionych diagnostów.
Badanie techniczne pojazdów wykonuje zatrudniony w stacji kontroli pojazdów uprawniony diagnosta. Nadto sama ustawa postanawiała, iż minister właściwy do spraw transportu określi, w drodze rozporządzenia - między innymi - szczegółowe wymagania w stosunku do stacji kontroli pojazdów przeprowadzających badania techniczne w określonym zakresie. Tak też się w końcu stało.
Co postanawia nowe rozporządzenie, jakie wymagania o charakterze ogólnym musi spełniać stacja kontroli pojazdów?
Stacja kontroli pojazdów powinna być oznaczona na zewnątrz, w miejscu widocznym szyldem barwy niebieskiej z białymi napisami, zawierającymi co najmniej: określenie rodzaju i godziny otwarcia stacji kontroli pojazdów. Powinna posiadać co najmniej jedno stanowisko kontrolne do wykonywania badań technicznych pojazdów oraz stanowisko zewnętrzne do pomiarów akustycznych. Jeżeli stacja kontroli pojazdów jest częścią zakładu prowadzącego także inną działalność, powinna ona być wydzielona i odgrodzona od pozostałego terenu z zachowaniem do niej dojazdu. Pojazdom oczekującym na badanie techniczne powinna być zapewniona możliwość swobodnego ich zaparkowania, przy czym liczba miejsc do parkowania powinna wynosić co najmniej:
1) 4 miejsca - dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t;
2) 2 miejsca - dla pozostałych pojazdów.
Wjazd i wyjazd ze stacji kontroli pojazdów powinien być o nawierzchni asfaltowej lub betonowej. Diagnosta wykonujący badania techniczne pojazdów powinien posiadać identyfikator osobisty zawierający co najmniej imię i nazwisko, zdjęcie oraz numer uprawnienia diagnosty.
Dokumenty oraz pieczątki związane z przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów powinny być zabezpieczone przed dostępem osób nieuprawnionych.
Stacja kontroli pojazdów powinna posiadać:
1) instrukcje obsługi urządzeń i przyrządów stanowiących wyposażenie stacji kontroli pojazdów,
2) dane dotyczące kryteriów oceny badanych pojazdów,
3) komplet przepisów prawnych określających wymagania dotyczące warunków technicznych i badań technicznych pojazdów.
Jakie szczegółowe wymagania powinno spełniać stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów?
Stanowisko kontrolne powinno znajdować się w pomieszczeniu stacji kontroli pojazdów, którego wymiary i bramy: wjazdowa i wyjazdowa dostosowane są do wielkości badanych pojazdów lub zespołów pojazdów, jeżeli stacja kontroli pojazdów upoważniona jest do przeprowadzania badań technicznych zespołu pojazdów.
Powinno znajdować się w pomieszczeniu przelotowym zapewniającym jeden kierunek ruchu pojazdu, jednak dopuszcza się stanowisko kontrolne w pomieszczeniu nieprzelotowym przeprowadzających badania techniczne pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t.
Rozporządzenie zawiera jeszcze szereg pozostałych - niezbędnych - wymagać stawianych przez rozporządzenie. Postanowienia te dotyczą szeregu szczegółów związanych z wyglądem tego stanowiska oraz jego funkcjonalnością.
Jakie dokumenty powinieneś posiadać i zachować gdy prowadzisz stację kontroli pojazdów?
Wyposażenie kontrolno-pomiarowe oraz inne wyposażenie stacji kontroli pojazdów wykorzystywane do przeprowadzania badań technicznych pojazdów, powinno posiadać oznakowanie CE. Stacje kontroli pojazdów powinny posiadać dokumenty związane z oceną zgodności CE wszystkich posiadanych urządzeń i przyrządów, w stosunku do których wymagane jest oznakowanie CE.
Poza tym wyposażenie podlega okresowej kontroli eksploatacyjnej przeprowadzanej przez upoważnionego pracownika stacji kontroli pojazdów; nie dotyczy to urządzeń i przyrządów, które podlegają okresowej kontroli metrologicznej lub okresowemu badaniu przeprowadzonemu przez właściwy organ dozoru technicznego, a przedsiębiorca prowadzący stację kontroli pojazdów powinien posiadać dokumenty z okresowej kontroli eksploatacyjnej, metrologicznej i dozoru technicznego urządzeń i przyrządów stanowiących wyposażenie stacji kontroli pojazdów.
Pamiętaj, że:
-
Wymóg, aby stanowisko kontrolne znajdowało się w pomieszczeniu przelotowym zapewniającym jeden kierunek ruchu pojazdu ma być spełniony od daty wejścia w życie tego przepisu, ten jeden przepis zacznie obowiązywać dopiero 1 lipca 2005 r. zatem przedsiębiorcy mają jeszcze trochę czasu na dokonanie niezbędnych zmian,
-
Badanie techniczne przeprowadzane w stacji kontroli pojazdów posiadającej zezwolenie wydane przed dniem wejścia w życie ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej może odbywać się na stanowiskach kontrolnych w pomieszczeniu nieprzelotowym do dnia 31 grudnia 2010 r. - w przypadku badań technicznych zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 t; do dnia 30 czerwca 2014 r. - w przypadku badań technicznych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t do 161,
-
Stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów prowadzącej działalność w dniu wejścia w życie rozporządzenia może do dnia 31 grudnia 2010 r. zamiast urządzenia do oceny prawidłowości ustawienia kół jezdnych pojazdu być wyposażone w przyrząd do pomiaru zbieżności kół jezdnych.
Podstawa prawna:
-
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 1 lutego 2005 r. w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do stacji przeprowadzających badania techniczne pojazdów (Dz. U. 2005 r., Nr 25, poz. 209).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?