Niegodność dziedziczenia

Spadkobierca, który został uznany za niegodnego zostaje wyłączony od dziedziczenia tak, jak gdyby nie dożył dnia otwarcia spadku. Uznanie za niegodnego może nastąpić tylko w postępowaniu sądowym na podstawie orzeczenia sądowego. Kodeks cywilny określa ściśle przesłanki uznania za niegodnego. Jedną z nich jest dopuszczenie się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy. Interpretację tej przesłanki zawiera orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 14 czerwca 2000r.

Pojęcie ciężkiego przestępstwa użyte w art. 928 § 1 pkt 1 kc nie jest tożsame z terminem zbrodnia określonym w art. 7 § 2 kk. W konkretnych okolicznościach, ciężkim przestępstwem z art. 928 § 1 kc może okazać się także czyn uznany za występek (art. 7 § 3 kk).

Porady prawne

Ciężar gatunkowy pojęcia "ciężkiego przestępstwa" nie jest więc tożsamy z pojęciem zbrodnia ani nawet z wysokościa kary, jaka grozi za dane przestępstwo. Ciężar ten leży po stronie szkodliwości, jakie przestępstwo to wywołało po stronie spadkodawcy.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 14 czerwca 2000r., sygn. I ACa 262/2000, opubl. OSA 2002/3 poz. 25 str. 61


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika