Nowe przepisy dotyczące budynków i ich usytuowania

Dziś, 16 grudnia 2002r. wchodzi w życie nowe Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Rozporządzenie to zastępuje dotychczas obowiązujące Rozporządzenie w tej dziedzinie.

Ten akt prawny jest niezwykle istotny przy wszelkich przedsięwzięciach związanych z inwestycją budowlaną, gdyz okresla warunki determinujące projektowanie, budowę, uzytkowanie i utrzymanie budynków, w stopniu zapewniającym:

  • spełnienie wymagań podstawowych dotyczących w szczególności:
    1. bezpieczeństwa konstrukcji,
    2. bezpieczeństwa pożarowego,
    3. bezpieczeństwa użytkowania,
    4. odpowiednich warunków higienicznych i zdrowotnych oraz ochrony środowiska,
    5. ochrony przed hałasem i drganiami,
    6. oszczędności energii i odpowiedniej izolacyjności cieplnej przegród,
      • warunki użytkowe zgodne z przeznaczeniem obiektu, a w szczególności w zakresie oświetlenia, zaopatrzenia w wodę, usuwania ścieków i odpadów, ogrzewania, wentylacji oraz łączności,
      • niezbędne warunki do korzystania z obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego przez osoby niepełnosprawne, w szczególności poruszające się na wózkach inwalidzkich,
      • ochronę ludności zgodnie z wymaganiami obrony cywilnej, określonymi w odrębnych przepisach,
      • ochronę dóbr kultury,
      • ochronę uzasadnionych interesów osób trzecich.

Nowe Rozporządzenie obowiązuje od 16 grudnia 2002r.

Porady prawne

Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika