Nowe wymogi formalne kierowania do zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych

Od dnia 2 lipca 2012 roku obowiązują nowe wymogi formalne ubiegania się o skierowanie do  zakładu opiekuńczo-leczniczego i pielęgnacyjno-opiekuńczego.

Z wnioskiem (poniżej wzór wniosku) o wydanie skierowania do zakładu opiekuńczego, zwanym dalej „wnioskiem”, występuje do lekarza ubezpieczenia zdrowotnego świadczeniobiorca. 

WNIOSEK O WYDANIE SKIEROWANIA DO ZAKŁADU OPIEKUŃCZO-LECZNICZEGO/ZAKŁADU PIELĘGNACYJNO-OPIEKUŃCZEGO

DANE ŚWIADCZENIOBIORCY: 

....................................................................................................................................................... 

Imię i nazwisko  

....................................................................................................................................................... 

Adres zamieszkania 

....................................................................................................................................................... 

Numer PESEL, a w przypadku jego braku - numer dokumentu potwierdzającego tożsamość  

...............................                                                                 ....................................................... 

Miejscowość, data                                                                     Podpis świadczeniobiorcy 

Do wniosku załącza się wywiad pielęgniarski oraz zaświadczenie lekarskie (wzór wywiadu pielęgniarskiego i zaświadczenia lekarskiego można pobrać pod treścią artykułu).

Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego wydaje skierowanie do zakładu opiekuńczego, zwane „skierowaniem”, w przypadku gdy świadczeniobiorca spełnia kryteria objęcia świadczeniami gwarantowanymi udzielanymi w warunkach stacjonarnych, które realizowane są w zakładach opiekuńczych dla osób dorosłych lub dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 roku życia, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej (wzór skierowania można pobrać pod treścią artykułu).

Świadczeniobiorca składa skierowanie bezpośrednio do wybranego przez siebie zakładu opiekuńczego. 

Do skierowania świadczeniobiorca załącza: 

1) wywiad pielęgniarski i zaświadczenie lekarskie,

2) dokumenty stwierdzające wysokość dochodu świadczeniobiorcy.

Opłata za pobyt w zakładzie opiekuńczym, na którą składa się koszt wyżywienia oraz zakwaterowania, jest każdorazowo ustalana przez kierownika zakładu opiekuńczego.

Ogólnie przepisy wskazują, że  Miesięczną opłatę ustala się w wysokości odpowiadającej 250 % najniższej emerytury, z tym że opłata nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca 70 % miesięcznego dochodu świadczeniobiorcy w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej. Od marca 2012 roku górna granica opłaty wynosi prawie 2.000 zł.  

Natomiast miesięczną opłatę za wyżywienie i zakwaterowanie dziecka do ukończenia 18. roku życia, a jeżeli kształci się dalej - do ukończenia 26. roku życia, przebywającego w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, pielęgnacyjno-opiekuńczym lub w zakładzie rehabilitacji leczniczej, który udziela świadczeń całodobowych, ustala się w wysokości odpowiadającej 200 % najniższej emerytury, z tym że opłata nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca 70 % miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej. 

Opłatę ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających wysokość dochodu świadczeniobiorcy, w szczególności: 

  • decyzji organu rentowego albo emerytalno-rentowego ustalającego wysokość emerytury, renty albo renty socjalnej; do decyzji można załączyć zgodę świadczeniobiorcy ubiegającego się o skierowanie do zakładu opiekuńczego na potrącanie opłaty za pobyt w zakładzie opiekuńczym przez właściwy organ rentowy albo emerytalno-rentowy ze świadczenia wypłacanego przez ten organ, lub 
  • decyzji o przyznaniu zasiłku stałego; do decyzji można załączyć zgodę świadczeniobiorcy ubiegającego się o skierowanie do zakładu opiekuńczego do odbioru tych należności przez zakład opiekuńczy. 

W przypadku czasowej nieobecności świadczeniobiorcy w zakładzie opiekuńczym w trakcie jego pobytu w tym zakładzie opiekuńczym, obliczając opłatę uwzględnia się liczbę dni pobytu świadczeniobiorcy poza zakładem opiekuńczym, przy czym opłatę oblicza się w ten sposób, że za dni pobytu poza zakładem opiekuńczym opłata wynosi 70% opłaty pobieranej za dni obecności w zakładzie opiekuńczym. 

Wzór wywiadu pielęgniarskiego oraz zaświadczenia lekarskiego,

Wzór skierowania do zakładu opiekuńczego.

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 czerwca 2012 roku w sprawie kierowania do zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych (Dz.U.2012 poz. 731)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Anna Chruścikowsk 2014-07-16 20:40:31

    Jak w obliczu tych wymogów kształtuje się sytuacja pacjenta nieprzytomnego, z zaburzoną świadomścią , , kto jest wówczas uprawniony do wystawienia wniosku o umieszczenie w ZOL ? Na podstawie czego placówka szpitalna może przygotować wniosek o umieszczenie w ZOL pacjenta hospitalizowanego mającego wskazania do pobytu w placówce .


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika