Nowe zasady handlu uprawnieniami emisyjnymi

Ministerstwo środowiska wprowadza zmiany w systemie handlu uprawnieniami do emisji gazu cieplarnianego. Zmusza ich do tego Unia Europejska.

Projekt znacząco zmienia zasady działania handlu prawami emisyjnymi w ramach Unii Europejskiej - system EU ETS w latach 2013 - 2020.

Nowe wytyczne dotyczące funkcjonowania systemu sprzedaży prawa do emisji gazów cieplarnianych wejdą w życie w 2013 roku. Część działań zostanie podjętych jednak do końca bieżącego roku. Jeszcze w 2012 roku określony zostać musi rozdzielenie uprawnień emisyjnych dla przemysłu, z pominięciem instalacji, które nie wytwarzają energii elektrycznej.

Oprócz zasad, na jakich odbywać się będzie handel prawami do emisji gazów, ustawa regulować będzie listę podmiotów, których celem będzie kontrola przedsiębiorstw posiadających uprawnienia emisyjne. Nadzór sprawować będzie ministerstwo środowiska, natomiast Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami zajmować się będzie administracją systemem oraz prowadzeniem rejestru uprawnionych. Ośrodek zajmie się również prowadzeniem aukcji, w przypadku, gdy któryś z uprawnionych będzie chciał się swojego zezwolenia pozbyć.

Porady prawne

Nowelizacja ustala również szereg innych czynników. Projekt zawiera zasady monitorowania ilości emitowanych gazów. Karze poddawane będzie emitowanie gazów cieplarnianych bez zezwolenia czy nie złożenie rocznego raportu o wielkości emisji. W nowelizacji znajdują się również wytyczne względem, których rozdawane będą darmowe uprawnienia emisyjne. Dotyczy to jednak głównie przedsiębiorstw z sektora elektroenergetyki.

Środki uzyskane ze sprzedaży praw do emisji zasilą, zgodnie z unijną dyrektywą, budżet państwa. Ustawa narzuca jednak wymóg, by przynajmniej 50 proc. pieniędzy uzyskanych na aukcjach sprzedażowych, zostało przeznaczone na politykę klimatyczną.

Nowe przepisy powstały również, by ograniczać zjawisku przenoszenia przedsiębiorstw z produkcją poza Unię Europejską, na przykład do Chin. Większość z nich, robi to, by uciec od regulacji związanych z emisją gazów cieplarnianych, które panują na terenie Unii Europejskiej.

Obecnie, systemem handlu uprawnieniami do emisji objętych jest około 1000 przedsiębiorstw.

(BS)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika