Nowelizacja kodeksu celnego

Obecna nowelizacja Kodeksu celnego wynika z potrzeby dalszej harmonizacji polskiego prawa celnego z prawem wspólnotowym. W latach 1999 i 2000 Unia Europejska wprowadziła dwie zmiany do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z 12 października 1992 roku ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny.

Pierwsza z nich wprowadzona została rozporządzeniem Parlamentu i Rady (WE) nr 955/99 z 13 kwietnia 1999 roku, natomiast druga - rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady WE nr 2700/2000 z 16 listopada 2000 roku. Niniejsza nowelizacja przybliża przepisy polskiego Kodeksu celnego do zmienionych regulacji Wspólnotowego Kodeksu Celnego.

Zaproponowane zmiany przepisów, w szczególności dotyczących gospodarczych procedur celnych, precyzują kwestie do tej pory albo w ogóle nie uregulowane w Kodeksie celnym, albo uregulowane w sposób niepełny w stosunku do przepisów Wspólnotowych.

Porady prawne
Obejmuje to także zastąpienie używanego obecnie w przepisach dotyczących tych procedur pojęcia "cło" pojęciem "należności celne przywozowe" dostosowując brzmienie tych przepisów do odpowiednich przepisów unijnych.

Część projektowanych zmian jest ponadto związana z przekształceniami w administracji celnej i polega na sprecyzowaniu kompetencji zadań organów właściwych w sprawach celnych. Podkreślić jednak należy, że są one również ważnym elementem integracyjnym. Przepisy te zbliżają bowiem Polskę do rozwiązań przyjętych w Konwencji Neapolitańskiej II, tj. umowie wiążącej kraje członkowskie, a dotyczącej wzajemnej pomocy i współpracy pomiędzy administracjami celnymi krajów Unii Europejskiej. Polska po wejściu do Unii stanie się stroną ww. Konwencji.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika