Nowelizacja ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych
Nowelizacja wprowadza zmiany w ustawie z dnia 11 maja 2001 r. o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (Dz. U. 2001, Nr 63, poz. 78, z późn. zm.). Ma na celu dostosowanie polskich przepisów do prawa europejskiego. Bez tych zmian prawo polskie powodowałoby ograniczenia dla swobodnego przepływu towarów w UE, naruszając w ten sposób jedną z podstawowych zasad obowiązujących w Unii Europejskiej.
Wprowadzone zmiany- wyłączenie obowiązkowego oznakowania opakowań - prawo polskie nakłada obowiązek odpowiedniego oznakowania opakowań, określającego ich przydatność do recyklingu oraz rodzaj materiałów wykorzystanych do ich wyprodukowania. Obligatoryjne oznakowanie opakowań nie jest w pełni zgodne z przepisami UE. Pozostawienie, go w przepisach prawa polskiego pomadowałoby naruszenie zasad obowiązujących w Unii.
- nowe definicje opakowań - poprawione zostały kategorie opakowań, dotyczy to opakowań jednostkowych, zbiorczych i transportowych
- obowiązkowy raport na temat opakowań - producent, importer, dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia, eksporter i dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy opakowań, są obowiązani do składania właściwemu marszałkowi województwa rocznego sprawozdania o masie wytworzonych, przywiezionych z zagranicy oraz wywiezionych za granicę opakowań, według rodzaju materiałów, z jakich zostały wykonane. Podobny obowiązek istnieje w wypadku wywożenia z terytorium Polski opkaowań.
- wymagany poziom odzysku i recyclingu opakowań - producent, importer i dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy opakowań musi uzyskać poziom odzysku i recyklingu opakowań określony w przepisach o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej
- zezwolenie na przetwarzanie opakowań po środkach niebezpiecznych - zezwolenie konieczne jest dla producent, importer i dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia, jeśli zamierza on zbierać, transportować, odzyskiwać lub unieszkodliwiać opakowania po produktach niebezpiecznych.
- nowe kategorie podmiotów zajmujących się opakowaniami - w miejsce dotychczas obowiązującego podziału na producenta eksportera i importera opakowań wprowadzono następujące kategorie podmiotów: producenta, importera, dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia, eksportera, dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy
Zmiany weszły w życie 1 maja 2004 r.
Źródło:
- Ustawa z dnia 18 grudnia 2003 r. o zmianie ustaw o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (Dz. U. 2004, Nr 11, poz. 97)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?