Prawo okazuje się zupełnie nieskuteczne w zwalczaniu niebezpiecznej plagi, jaką są kierowcy prowadzący pod wpływem alkoholu. W zeszłym roku sądy w Małopolsce orzekły 2914 wyroków za jazdę na "podwójnym gazie". Jednak jedynie 14 osób prowadzących po alkoholu trafiło za kratki. Połowa skazanych została ukarana grzywną, 1336 osób - usłyszało wyrok pozbawienia wolności, ale aż 1322 z warunkowym zawieszeniem.
Pijani kierowcy nie są dostatecznie surowo karani
Powiązane artykuły
Jak odwołać się od mandatu drogowego?
Sprawdź jak skutecznie odwołać się od mandatu drogowego w 2025 roku. Praktyczny przewodnik krok po kroku, wzór wniosku oraz terminy odwołania.
Jakie dokumenty musi mieć przy sobie kierowca w 2025 roku?
Aktualne przepisy 2025: Które dokumenty kierowca musi mieć przy sobie? Prawo jazdy, dowód rejestracyjny, polisa OC - sprawdź co się zmieniło!
Od 1 października pojedziemy bez dowodu rejestracyjnego
Od 1 października 2018 r. kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC. Kierowcy nie będą musieli wozić wspomnianych dokumentów, bo dane pojazdu (...)
Nowe obostrzenia na polskiej granicy
Od 28 grudnia br. na polskiej granicy obowiązują nowe obostrzenia związane z zapobieganiem COVID-19. Z kwarantanny nie są już zwolnieni Polacy, obywatele państw UE, EOG oraz Szwajcarii przekraczający (...)
Nieodśnieżony samochód - co grozi zgodnie z prawem polskim?
Zima to czas, kiedy na drogach panują trudne warunki atmosferyczne. W związku z tym ważne jest, aby dbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Jednym z istotnych elementów (...)
Koronawirus: zasady wjazdu do Polski
Na polskiej granicy stanowiącej jednocześnie granicę zewnętrzną UE wciąż obowiązują obostrzenia związane z zapobieganiem COVID-19. Są to zarówno ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców (...)
Na czym polega instytucja odnowienia długu ? czyli jak odzyskać swoje pieniądze?
W wypadku odnowienia, zwanego też nowacją, dochodzi do wygaśnięcia dotychczasowego zobowiązania. W wyniku odnowienia powstaje zarazem nowe zobowiązanie do spełnienia świadczenia w przyszłości. (...)
Przestój – jako nieplanowana przerwa w pracy
W trakcie nadchodzącego lata może dochodzić do sytuacji, kiedy w niektórych zakładach pracy - np. z uwagi na ograniczenia w dostawie prądu lub też z powodu występujących fal upałów (...)
Jak odliczyć straty z lat ubiegłych w rozliczeniu za 2020 rok?
Po zmianie przepisów podatnik, który w roku podatkowym poniósł stratę, tj. u którego przychód z danego źródła przychodów był niższy od kosztów (...)
Z jakich przyczyn można wypowiedzieć umowę o pracę?
W artykule niniejszym omówione zostały poszczególne przyczyny wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę wraz z oceną ich zasadności. Nie da się jednoznacznie określić czy dana przyczyna ujęta (...)