Państwowa Inspekcja Pracy postanowiła zaostrzyć walkę z zatrudnionymi na czarno - czytamy na łamach Gazety Prawnej. Proponowane zmiany pomogą na szybsze wykrycie przypadków pracy bez potwierdzenia warunków na piśmie lub bez odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. - Przed rozpoczęciem kontroli inspektor dowie się o liczbie zgłoszonych wypadków przy pracy w firmie wytypowanej do kontroli. Będzie też wiedział, ilu pracowników zgłosiła ona do ubezpieczenia społecznego i jaki rodzaj składek opłaca - mówiła Gazecie Prawnej Anna Tomczyk, zastępca głównego inspektora pracy.
PIP walczy z nielegalnym zatrudnieniem
Powiązane artykuły
Jak najkorzystniej zatrudnić nianię w 2025 roku - Kompletny przewodnik
Poznaj wszystkie sposoby zatrudnienia niani w 2025 roku. Dowiedz się o umowie uaktywniającej, dofinansowaniu ZUS, programie Aktywny Rodzic i wymaganych formalnościach.
Praca zdalna w okresie kwarantanny
W związku z pojawiającymi się pytaniami, dotyczącymi pracy zdalnej w okresie kwarantanny, przedstawiamy stanowisko ZUS w tej sprawie. Niemożność wykonywania pracy, przez osobę odbywającą (...)
Dwie umowy o pracę z jednym pracodawcą
Kodeks pracy nie zabrania nawiązywania więcej niż jednego stosunku pracy przez pracownika, a także nie zawiera wyraźnego zakazu zawierania z dotychczasowym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.
Ochrona danych osobowych zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych i pracowników tymczasowych
W artykule przedstawiono kwestie związane z zatrudnieniem w oparciu o tzw. cywilnoprawne lub niepracownicze formy zatrudnienia w kontekście obowiązujących przepisów RODO. Przy okazji w tym artykule (...)
Zakaz zastępowania umowy o pracę umową cywilnoprawną
Jak kodeks pracy charakteryzuje stosunek pracy? W art. 22 Kodeksu pracy w § 1 stwierdzono, że przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na (...)
Odpowiedzialność za długi małżonka hazardzisty
Dostępność za pomocą sieci Internet do zagranicznych portali e-gamblingowych i aktualna ocena legalności uczestniczenia w nich może skonfrontować wiele rodzin ze starym, ale i z nowym, problemem (...)
Bony dla młodych bezrobotnych
Sprawy rodzinne, motywacja zarobkowa, szansa na rozwój, chęć zdobycia fachu – to powody, dla których w czołówce form aktywizacji są bony na zasiedlenie, stażowe, szkoleniowe (...)
Skrócenie okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacja
1 stycznia 2019 r. wejdą w życie przepisy, które mają ułatwić przechowywanie akt pracowniczych dotyczących pracowników i zleceniobiorców oraz obniżyć koszty związane z ich (...)
W jaki sposób uniknąć rozwiązania umowy o pracę?
Kryzys i związane z nim osłabienie gospodarki sprawiają, że firmy osiągają coraz niższe obroty. Skoro spada sprzedaż, to tym samym spada zapotrzebowanie na siłę roboczą. Aby obniżyć koszty (...)
Przedsiębiorca a PFRON
W zasadzie musi wpłacać pieniądze na rzecz PFRON pracodawca, jeśli stan zatrudnienia w jego firmie: wynosi co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy (czyli (...)