8.8.2002

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Płatne autostrady

W dniu 17 lipca 2002 r. Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie autostrad płatnych będące aktem wykonawczym do ustawy z 27 października 1994 roku o autostradach płatnych.

Rozporządzenie to zawiera autostrad, za jazdę którymi będzie trzeba płacić. Wśród autostrad tych znajdują się:

A 1: Gdańsk - Toruń - Łódź - Piotrków Trybunalski - Częstochowa - Gliwice - Gorzyczki - granica państwa;


A 2: granice państwa - Świecko - Poznań - Łódź - Warszawa - Biała Podlaska - Kukuryki - granica państwa;


A 4: granica państwa - Jędrzychowice - Krzyżowa - Legnica - Wrocław - Opole - Gliwice - Katowice - Kraków - Tarnów - Rzeszów - Korczowa - granica państwa;

Porady prawne


A 8: autostradowa obwodnica Wrocławia na odcinku A 4 - Psie Pole;


A 18: granica państwa - Olszyna - Krzyżowa.

Chwilowo, owo Rozporządzenie jest co najmniej wirtualne, gdyż rozmiar polskich autostrad jest dużo bardziej skromny. Niestety, nie zanosi się, by miał on ulec poprawie.

Porady prawne
Tagi: 

Potrzebujesz porady prawnej?

Tiry uciekają przed e-mytem na drogi lokalne

Tiry uciekają przed e-mytem na drogi lokalne

Po 1 lipca płatne autostrady opustoszały, a tysiące ciężarówek rozjeżdżają tańsze lub bezpłatne lokalne drogi. Od początku tego miesiąca na blisko 1,6 tys. km dróg ciężarówki o masie powyżej 3,5 tony muszą płacić za przejechany kilometr od 20 do 53 gr w zależności (...)

Autostrada w remoncie? Nie płać za przejazd!

Autostrada w remoncie? Nie płać za przejazd!

Opłaty za przejazd po odcinkach autostrady, które są w remoncie czy przebudowie, mają zostać zlikwidowane. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą skończyć z pobieraniem opłat za przejazd remontowanym odcinkiem autostrady. Na biurko szefa Komisji Infrastruktury trafił projekt o (...)

Elektroniczny system poboru opłat nie dla wszystkich kierowców

Elektroniczny system poboru opłat nie dla wszystkich kierowców

System elektronicznego poboru opłat zacznie funkcjonować w drugiej połowie 2011 roku. Nie każdy użytkownik dróg zostanie jednak zwolniony z konieczności kupowania winiet. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła pierwszy etap przetargu na wybór wykonawcy (...)

Które autostrady będą bez opłat?

Które autostrady będą bez opłat?

Kierowcy samochodów o masie do 3,5 tony oraz motocykliści nie zapłacą za przejazd autostradowymi obwodnicami dużych miast. Rada Ministrów rozpatrzy jutro projekt odświeżający ustawę o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Zgodnie z nowelą kierowcy nie zapłacą (...)

Pobieranie opłat na autostradzie A4 było bezprawne

Pobieranie opłat na autostradzie A4 było bezprawne

Za narzucanie konsumentom opłaty za przejazd remontowanym odcinkiem autostrady A4 spółka Stalexport Autostrada Małopolska zapłaci 1,3 mln zł – informuje Rzeczpospolita. Ponad dwa lata temu UOKiK uznał, że firma nie miała prawa pobierać pełnej opłaty za przejazd autostradą A4, (...)

Rekompensaty utraconych wpływów dla zarządzających autostradami

Rekompensaty utraconych wpływów dla zarządzających autostradami

Zarządzający autostradami dostaną rekompensaty utraconych wpływów. Sejm zmienił ustawę o autostradach płatnych 7 lipca. Dzięki nowelizacji kierowcy ciężarówek, którzy zapłacili za winietę, będą korzystali z autostrady za darmo. Dziś płacą podwójnie: i opłatę autostradową, i winietę. (...)

Rusza e-myto. Kierowcy osobówek też zapłacą

Rusza e-myto. Kierowcy osobówek też zapłacą

Sprawdź, gdzie wprowadzono nowe opłaty, ile przyjdzie wydać na podróż lub jak ominąć płatne odcinki. Od 1 lipca na 1600 km polskich dróg (autostradach, drogach ekspresowych i wybranych drogach krajowych) obowiązuje tzw. e-myto. Elektroniczna opłata zastępuje system manualnego (...)

Co z winietami?

Co z winietami?

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw jest teraz w Sejmie.Skąd potrzeba zmian?Projekt przedmiotowej ustawy zmieniającej ustawę o drogach publicznych oraz niektóre inne ustawy został opracowany ze względu na konieczność wdrożenia (...)

Czy niemieckie autostrady będą płatne?

Czy niemieckie autostrady będą płatne?

Czy wkrótce w Niemczech trzeba będzie płacić za przejazd autostradami? Takie pomysły chodzą po głowie Peerowi Steinbrückowi, przyszłemu ministrowi finansów. (...)Niemcy po raz kolejny przekroczą dopuszczane przez pakt euro 3 proc. deficytu budżetowego. Steinbrück chce wziąć go w ryzy. (...)

Konieczna zmiana przepisów dotyczących opłat za autostrady w czasie remontu

Konieczna zmiana przepisów dotyczących opłat za autostrady w czasie remontu

Potrzebna jest nowelizacja przepisów regulujących opłaty za przejazd autostradą – twierdzi rzecznik praw obywatelskich. Należy wprowadzić obowiązek ich zmniejszania w razie prowadzenia remontów, które powodowałyby istotne utrudnienia w ruchu. Rzeczpospolita 05.12.2007 r. RPO, autostrady, (...)

Taniej autostradą. Stawki ścięte o połowę

Taniej autostradą. Stawki ścięte o połowę

Mniej zapłacą kierowcy aut osobowych i motocykli. Zobacz, na których odcinkach. Resort infrastruktury odświeża rozporządzenie w sprawie stawek za przejazd autostradą. Nowela jest konieczna ze względu na zmianę innych przepisów, które regulują pobieranie daniny. Przy tej (...)

Darmowe autostrady nie dla każdego

Darmowe autostrady nie dla każdego

Około 160 km autostrad ma być zwolnionych z opłat za przejazd. Sprawdź które. Chodzi o odcinki autostrad, które przebiegają w okolicach największych miast w Polsce (nie wszystkie oddano jeszcze do użytku), a ich budowę finansuje budżet państwa. Darmowe obwodnice mają być dostępne (...)

Opłaty za autostrady

Opłaty za autostrady

Zniesienie opłat za przejazd autostradami dla dużych ciężarówek zakłada projekt ustawy, który w drugim czytaniu Sejm skierował we wtorek do Komisji Infrastruktury. Posłowie określili, że takie przepisy dotyczyłyby ciężarówek o masie powyżej 12 ton. Obecnie kierowcy w Polsce płacą opłaty (...)

Zmiany w ustawie o drogach publicznych

Zmiany w ustawie o drogach publicznych

Jakie przepisy wprowadzono?24 grudnia 2008 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Ma ona służyć wdrożeniu do polskiego porządku prawnego przepisów dyrektywy 2006/38/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 (...)

Opłaciłeś winietę? Nie płać za autostradę

Opłaciłeś winietę? Nie płać za autostradę

Kierowcy ciężarówek z opłaconą winietą będą jeździć po autostradach za darmo, a koncesjonariusze dostaną rekompensaty. (...)Obecnie kierowcy ciężarówek w Polsce wnoszą opłaty drogowe oraz - jeśli korzystają z autostrad - dodatkowo opłaty za przejazd tymi drogami. Kierowcy ciężarówek (...)

Kierowcy ciężarówek zapłacą raz za przejazd po autostradzie

Kierowcy ciężarówek zapłacą raz za przejazd po autostradzie

Sejm zmienił ustawę o autostradach płatnych. Podwójne opłaty w transporcie drogowym od dawna nie podobają się Unii Europejskiej. Dziś kierowcy ciężarówek w Polsce uiszczają opłaty drogowe (winiety) oraz - jeśli korzystają z autostrad - autostradowe. Przewoźnicy często omijają (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Wliczanie w koszty tzw. kilometrówek

Wliczanie w koszty tzw. kilometrówek

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Kupiłam samochód osobowy (prywatnie - nie na firmę), który zamierzam wykorzystywać do celów działalności gospodarczej. Koszty (...)

FORUM PRAWNE

Ministersto infrasruktury-autostrady

Ministersto infrasruktury-autostrady Witam Urzędnicy z Ministerstwa Infrastruktury raz mówią, że wszystkie autostrady w Polsce będą płatne, a innym razem, że tam, gdzie są obwodnicami miast - (...)

Porady prawne