Ściąganiem abonamentu radiowo-telewizyjnego zajmuje się Poczta Polska. Nie może ona jednak wszczynać postępowania egzekucyjnego wobec osób nie uiszczających opłaty - czytamy na łamach Gazety Prawnej. Trybunał Konstytucyjny odroczył wczoraj wydanie wyroku w sprawie wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczącego przepisów o abonamencie RTV. Uczestnicy postępowania zaznaczali, że misja mediów publicznych nie jest należycie opłacana ponieważ nie funkcjonuje mechanizm kontroli ściągania opłat abonamentowych. - Poczta Polska, która ma ściągać opłaty, jest spółką publiczną i nie ma kompetencji do wydawania decyzji administracyjnych w sprawie wysokości abonamentu. Ponadto nie może ona wszcząć postępowania w celu wyegzekwowania opłat abonamentowych - mówił dla Gazety Prawnej prokurator Andrzej Niewielski.
Poczta nie może "ścigać" za abonament
Powiązane artykuły
Jak może bronić się ofiara przemocy?
Niestety, ale przemoc w rodzinie nie jest już tylko opisem z norm prawnych, ale także polską rzeczywistością. Ofiary czują się bezsilne, ale czy słusznie, czy prawo rzeczywiście ich nie wspiera? (...)
Ulga na internet w rozliczeniu PIT za 2020 r.
Podatnik, który w roku podatkowym płacił za użytkowanie sieci Internet ma prawo, po spełnieniu dodatkowych warunków, odliczyć od dochodu (przychodu) ponoszone przez siebie z tego tytułu (...)
Co jeśli Policja nie chce ścigać przestępstwa?
Policja ma obowiązek ścigania każdego przestępstwa, jeśli uzyska wiarygodną wiadomość o jego popełnieniu. Niektóre z przestępstw są ścigane wyłącznie na wniosek pokrzywdzonego, a niektóre (...)
Zgoda dziecka na przetwarzanie danych
RODO normuje m.in. przetwarzanie danych osobowych dzieci w ramach świadczenia usług społeczeństwa informacyjnego, jak np. korzystanie z portali społecznościowych lub kont e-mail.
Zaspokojenie zwykłych potrzeb rodziny a odpowiedzialność małżonków
Zgodnie z art. 30 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych (...)
Ogólne zasady opodatkowania dochodów z prywatnego najmu
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienia jako odrębne źródło przychodów: najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę oraz inne umowy o podobnym charakterze, (...)
Czy muszę odpowiadać za nie swoje długi?
Kryzys, spirala długów, lekkomyślność - niezależnie od przyczyn, jakie kierowały dłużnikiem, by zaciągał określone zobowiązania, najczęściej problem ten dotyka wszystkich osób jemu bliskich. (...)
Jak zarejestrować swoje dziecko online?
Jeśli urodzi ci się dziecko, trzeba je zgłosić do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego (USC). Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Sprawdź, (...)
Zawarłeś umowę pod wpływem błędu? Uchyl się od skutków prawnych!
Złożenie oświadczenia woli pod wpływem błędu stanowi jedną z wad oświadczenia woli. Błędem jest niezgodne z rzeczywistością wyobrażenie o czynności, przy czym niezgodność może dotyczyć (...)
RODO w pracy - przetwarzanie danych w miejscu pracy.
Niniejszy artykuł uwzględnia zmiany wynikające z postanowień ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) oraz nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzonej ustawą z 10 maja 2018 r. o ochronie (...)