Policjanci będą chodzić z kamerkami

Ponad dwa tysiące kamer osobistych trafi do policjantów

Ponad 2 tysiące kamer osobistych, zakupionych dzięki środkom z Programu Modernizacji Służb Mundurowych, trafi do funkcjonariuszy Policji w całym kraju. Powodzeniem zakończył się program pilotażowy prowadzony w trzech garnizonach.

Komendant główny Policji, generalny inspektor Jarosław Szymczyk zapowiedział, że jeszcze w tym i kolejnym roku do policjantów trafi co najmniej 2.110 kamer. Przetarg na ich zakup, ale także systemów pozwalających na gromadzenie nagrań, jest już ogłoszony.- Kamery nasobne to absolutna nowość w polskiej Policji. Główne cele to transparentność naszych działań i ochrona obywateli, ale także ochrona prawna dla samych funkcjonariuszy - powiedział szef polskiej Policji.

Kamery trafią do wszystkich garnizonów w kraju. Policja systematycznie zamierza kupować kolejne urządzenia tak, by te odpowiadały aktualnym potrzebom Policji i jednocześnie uwzględniały najnowocześniejsze zdobycze technologii. 

Porady prawne

 - "Kamery sprawdzają się i dlatego chcemy je upowszechnić. W tym roku, z Programu Modernizacji Służb Mundurowych, chcemy zakupić 2.110 takich urządzeń. To będzie pierwsza transza, w kolejnych latach, jeśli będą się nadal sprawdzały, będą kupowane kolejne" – zapewnił wiceszef MSWiA.

Obecne prawo zezwala na stosowanie kamer nasobnych wyłącznie w miejscach publicznych. By możliwe było nagrywanie interwencji w miejscach niepublicznych, konieczna jest zmiana prawa.

- "W ramach implementacji europejskiej dyrektywy policyjnej tzw. DODO, chcemy wprowadzić zapisy pozwalające na rejestrację działań policjantów w miejscach niepublicznych np. podczas interwencji domowych" – zapowiedział Jarosław Zieliński, wiceminister MSWiA. 

Po zmianie prawa możliwe będzie nagrywanie interwencji policyjnych w miejscach niepublicznych w wyłącznie 3 przypadkach: podczas interwencji domowych, podczas przewozu osób zatrzymanych w policyjnych radiowozach i podczas działań kontrterrorystycznych.

Podsumowanie programu pilotażowego kamer nasobnych dla policjantów

26 lipca br., podczas konferencji prasowej, wiceminister Jarosław Zieliński podsumował trwający od grudnia 2017 r. do kwietnia br. program pilotażowy kamer nasobnych dla policjantów.

- "Wartością tego rozwiązania technicznego jest przede wszystkim transparentność, ale także ochrona  obywateli oraz ochrona prawna funkcjonariuszy" – powiedział wiceminister Zieliński.

Pilotaż prowadzony był w trzech garnizonach policji: stołecznym, dolnośląskim i podlaskim. Łącznie, na potrzeby programu, kupionych zostało 180 kamer wraz z niezbędnym wyposażeniem (po 60 do każdego z trzech garnizonów dla policjantów ruchu drogowego oraz patroli interwencyjnych).

Wiceminister zaznaczył, że dzięki rejestracji działań policji zmniejszył się poziom wątpliwości i dyskusji wokół nich, a działania stały się bardziej przejrzyste. Zdecydowanie mniej zanotowano także skarg na interwencje policji, zaś w garnizonie dolnośląskim nie było ich wcale.

Wiceminister podziękował komendantom komend wojewódzkich za nadzór i realizację programu pilotażowego. Przypomniał, że policja musi być blisko ludzi i dla ludzi, ale sama, tam gdzie jest to niezbędne, także musi podlegać społecznej kontroli.

Na podst. www.mswia.gov.pl

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne