Pozbawienie możliwości odpisu 1% podatku niektórych podatników jest zgodne z Konstytucją

5 czerwca 2006 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący zasad i trybu przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

W wyroku z 13 czerwca 2006 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 27d ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zgodny z art. 32 w związku z art. 2 Konstytucji.

Ustawodawca zapewnił podatnikom możliwość wyboru zasad opodatkowania. Decyzje o wpłacie środków na rzecz organizacji pożytku publicznego mogą więc podejmować ze świadomością, że kwota wpłaty pomniejszy lub też nie pomniejszy ich podatku. Trybunał Konstytucyjny nie dopatrzył się w zakwestionowanych przez Rzecznika Praw Obywatelskich zwrotach językowych ani też w skutkach, jakie z ich zastosowaniem się łączą naruszenia Konstytucji. Podatnicy mają bowiem do czynienia z występowaniem odrębnych, różnych systemów opodatkowania dochodów pochodzących z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wybór zasad opodatkowania zależy od ich woli. Odrębne opodatkowanie dochodu pozwala podatnikom na radykalne zmniejszenie ciężaru podatkowego, ale łączy się z ograniczeniem możliwości korzystania z preferencji zapewniających swobodę wyboru przeznaczenia środków wypłaconych przez podatników. Zdaniem Trybunału trudno się temu dziwić skoro podatek zostaje i tak znacząco zmniejszony. Państwo nie chce się więc dodatkowo pozbywać nawet jego jednoprocentowej części.

Porady prawne

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 czerwca 2006 r., sygn. akt K 11/05


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika