Pozew jest wniesiony w chwili nadania go na poczcie

Sąd Rejonowy oddalił powództwo pewnej spółki akcyjnej o zwolnienie spod egzekucji samochodu, zajętego w sprawie egzekucyjnej prowadzonej przez komornika sądowego. Rozpoznając apelację strony powodowej, Sąd Okręgowy zwrócił uwagę, że pozew został wniesiony w polskiej placówce operatora publicznego przed upływem terminu określonego w art. 841 § 3 k.p.c., ale do Sądu wpłynął już po jego upływie. W związku z tym powziął poważną wątpliwość wyrażoną w zagadnieniu prawnym: "Czy przepis art. 165 § 2 k.p.c. dotyczy również oddania pozwu w polskiej placówce operatora publicznego?" W odpowiedzi Sąd Najwyższy podjął uchwałę:

Porady prawne

Przepis art. 165 § 2 k.p.c. ma zastosowanie także do pozwu.

Przypomnijmy: zgodnie z ww. przepisem, oddanie pisma procesowego w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu.

Sąd Najwyższy w bardzo lakonicznym uzasadnieniu zwrócił uwagę, iż rozróżnia się dwa rodzaje czynności podejmowanych w postępowaniu. Niektóre z nich po prostu zawierają w sobie materialnoprawną czynność prawną, np. pozew może zawierać wezwanie do zapłaty. Z niektórymi zaś prawo materialne wiąże określone skutki, np. art. 123 § 1 pkt 1 k.p.c stanowi, że wniesienie pozwu przerywa bieg przedawnienia.

W pierwszym wypadku skutki materialnoprawne podjętej czynności oraz czas ich wystąpienia określa się według przepisów prawa materialnego (por. art. 61 k.c.). Jeżeli zatem wezwanie do zapłaty zostało zawarte w pozwie, jego skutek następuje z chwilą doręczenia pozwanemu odpisu pozwu.

Inaczej natomiast jest w drugim wypadku. Tu chwila wystąpienia skutku materialnoprawnego zależy od tego, z jaką czynnością lub zdarzeniem procesowym prawo wiąże skutek materialnoprawny, chodzić więc może o albo wytoczenie powództwa (np. art. 367 § 2 k.c.) albo o doręczenie odpisu pozwu (np. art. 665 k.c.), z tym że ostateczna ocena w tym zakresie dokonywana jest według przepisów prawa procesowego.

W niniejszej sprawie chodzi o skutek materialnoprawny związany z czynnością procesową w postaci wytoczenia powództwa, które następuje przez wniesienie pozwu do sądu. Nie ma przy tym wątpliwości, że pozew jest pismem procesowym, a zatem wniesienie go do sądu - podobnie jak wszystkich innych pism procesowych - może nastąpić w sposób określony w art. 165 § 2 k.p.c. Uznaje się zatem, że powództwo zostało wytoczone z chwilą nadania pozwu na poczcie.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 27 czerwca 2008 roku, sygn. akt III CZP 54/08


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika