Prawo do zwrotu VAT po wykreśleniu z rejestru podatników VAT

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi rozstrzygnął kwestię prawa do zwrotu VAT po wykreśleniu z rejestru podatników VAT. W rozpatrywanej przez sąd sprawie organy podatkowe stwierdziły, że podatniczka w dniu 31 grudnia 2004 r. zaprzestała wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT. W styczniu podatniczka złożyła do urzędu skarbowego zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Również w styczniu podatniczka złożyła deklarację VAT za grudzień 2004 r. z wykazaną kwotą nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu bezpośredniego na rachunek bankowy.

Organy podatkowe odmówiły zwrotu podatku, powołując się na art. 88 ust. 4 ustawy o VAT. Z przepisu tego wynika, że podmiot, który nie jest czynnym podatnikiem (a więc m.in. taki, który został wykreślony z rejestru podatników podatku od towarów i usług) nie ma prawa do zwrotu lub odliczenia tego podatku - stwierdziły organy podatkowe.

Porady prawne

Rozpatrując skargę podatniczki na decyzję izby skarbowej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uchylił tę decyzję. Sąd zarzucił organom podatkowym błędną interpretację wskazanego wyżej przepisu art. 88 ust. 4 ustawy o VAT. Zdaniem sądu, przepis ten dotyczy sytuacji, gdy podatnicy nie dokonali rejestracji lub też zostali wykreśleni z rejestru i po tym zdarzeniu, a zatem po tym jak stracili status podatnika VAT czynnego, dokonali czynności, w związku z którymi występują o zwrot nadwyżki podatku naliczonego. Sprzeczne z mechanizmem funkcjonowania podatku od towarów i usług byłoby pozbawienie określonego podmiotu prawa do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, gdy uzyskał to prawo w okresie, kiedy był podatnikiem (prowadził zarejestrowaną działalność gospodarczą). Jest to bowiem fundamentalne prawo podatnika, leżące u podstaw mechanizmu funkcjonowania podatku od towarów i usług.  

Zatem podatnik, który skorzystał z prawa do obniżenia podatku należnego i w rozliczeniu za dany miesiąc wykazał kwotę zwrotu różnicy podatku oraz prowadził w danym okresie rozliczeniowym zarejestrowaną działalność gospodarczą, nabył prawo do zwrotu różnicy podatku należnego, zaś późniejsze wykreślenie podatnika z rejestru nie pozbawia go tego prawa - orzekł sąd.

Istotą podatku od towarów i usług jest jego neutralność. Każdy przedsiębiorca, niezależnie od celu i rezultatu prowadzonej działalności, ma prawo do przerzucania podatku na nabywcę jego towarów i usług, pod warunkiem jednak, iż prowadzona przez niego działalność podlega opodatkowaniu.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 21 czerwca 2006 r., sygn. akt I SA/Łd 401/06

 


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika