Z danych zebranych przez Komendę Główną Policji wynika, że w roku 2011 wszczętych zostało prawie 150 tys. postępowań karnych przeciwko osobom prowadzącym pojazdy w stanie nietrzeźwości. Poprzednie lata były niewiele lepsze, zbliżony do tego poziom utrzymuje się od kilku dobrych lat. Na nic zdają się apele policji, surowe (choć czy na pewno?) kary, akcje społeczne z udziałem mniej lub bardziej znanych osób itp.
Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Poza tym kierowca obowiązkowo traci prawo jazdy na okres od 1 roku do 10 lat. Jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowodował wypadek w którym są zabici lub ciężko ranni sąd orzeka dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Polacy niespecjalnie się tym przejmują i dalej ochoczo zasiadają za kółko po spożyciu alkoholu. Skąd może wynikać taki stan rzeczy?
Zwykle wskazuje się na mentalność społeczeństwa, czyli powszechne przyzwolenie na picie i siadanie zaraz po tym za kierownicę. U niektórych alkohol to codzienność od wielu lat – urodziny, imieniny swoje czy też połowy rodziny, chrzciny, wesela, pogrzeby, święta, weekend, początek wakacji, koniec wakacji, zwycięstwo ulubionego zespołu, koncert itp. Pijemy dużo, często i z reguły bez głębszego celu, no ale mówi się, że trzeba się odprężyć, doładować, zresetować, a okazja ku temu zawsze się znajdzie. Często na te imprezy wybieramy się samochodami z rodziną lub znajomymi. Im nawet do głowy nie przyjdzie, aby zwrócić uwagę kierowcy, aby ten powstrzymał się od picia alkoholu. Sam późniejszy bohater wydarzeń też się w końcu łamie – sok czy woda przez gardło już ciężko przechodzą, a alkohol to co innego - idzie gładko, niczym paliwo do baku. Późniejsze dylematy (o ile w ogóle się pojawiają) typu wracać następnego dnia czy zamówić taksówkę przegrywają z naczelnymi zasadami Polaków w takiej sytuacji:
- nic się nie stanie, jestem ostrożnym i nieomylnym kierowcą
- to tylko kilkaset metrów, parę kilometrów i będę na miejscu
- jest późno, Policji i tak nie będzie
- innym się udaje, więc dlaczego mi miałoby się nie udać itp.
Tłumaczenia kierowców, którym się jednak nie udało są różnorodne, najczęściej myśleli, że alkoholu w organizmie już nie ma albo jest w dużo mniejszym, bezpiecznym stężeniu. Linia obrony skruszonych kierowców przed nieuchronnym zakazem prowadzenia pojazdów jest z reguły taka sama. Królują w niej standardowe argumenty – kierowca jest jedynym żywicielem rodziny, musi dojeżdżać do pracy, na zakupy, do szkoły itp., ma odwiecznie chore dzieci czy żonę w niekończących się ciążach wymagających częstych hospitalizacji, kulawego psa, który pilnie potrzebuje weterynarza, niedomagającą teściową itp. Paletę powodów, dla których kierowca uważa, że nie powinien stracić prawa jazdy ogranicza jedynie stopień rozwoju intelektualnego danego delikwenta. Ile z tych powodów jest prawdziwych, ale ile zmyślonych (jesteśmy w tym prawdziwymi mistrzami) nie ma większego znaczenia – prawo jazdy i tak się straci, pytanie tylko na jaki okres czasu. Pojawia się pytanie dlaczego tego wszystkiego czym później chcemy się wybronić z powodu ubytków w myśleniu nie wzięliśmy pod uwagę siadając za kółko po pijanemu?
Czym jednak faktycznie jest dziś zakaz prowadzenia pojazdów (lub powszechniej utrata prawa jazdy)? Można śmiało bronić argumentu, że nie jest to nic szczególnego. Ot, po prostu, oddajemy kawałek plastiku do urzędu i …. można spokojnie wrócić do samochodu (chyba, że kogoś jednak wystraszył wydany wyrok). Sądy za to przestępstwo zwykle orzekają grzywnę lub karę pozbawienia wolności w zawieszeniu (bezwzględna kara więzienia jest raczej pewna przy wypadku z ofiarami śmiertelnymi). Grzywnę, jaka by nie była, w końcu się zapłaci. Okres próby, na który karę zawieszono, albo się przeczeka albo będzie dalej ryzykować jeżdżąc mimo zakazu i licząc na łut szczęścia. Prawo jazdy oddamy, ale pod domem nadal będzie stał samochód. Czy taka surowość kar naprawdę odstrasza kierowców? Patrząc po liczbie recydywistów odpowiedź jest negatywna. Polskie przepisy przewidują co prawda orzeczenie przepadku rzeczy, które służyły do popełnienia przestępstwa, ale niemal do granicy absurdu doszedł Sąd Najwyższy w swoich orzeczeniach, z których wynika, że pojazd taką rzeczą jednak nie jest i nie można orzec jego przepadku w razie jazdy pod wpływem alkoholu. Który sąd orzekłby inaczej niż sędziowie z Sądu Najwyższego? Przepadek pojazdu byłby rzeczywiście bardziej dotkliwy – co innego oddać dokument z portfela, a co innego patrzeć jak laweta bezpowrotnie zabiera nasz samochód. Gdy pojawiły się pomysły konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom od razu odezwało się szerokie grono przeciwników tego pomysłu. A to przepisy na to nie pozwalają, a to prawo własności jest niemal święte, a to niesprawiedliwe społecznie itp. Czyżby trochę blachy, szkła i plastiku na czterech kółkach okazywało się cenniejsze niż ochrona ludzkiego życia lub zdrowia? Takich dylematów nie ma choćby w kraju będącym kolebką wolności – w połowie stanów w USA za jazdę pod wpływem alkoholu grozi konfiskata pojazdu, podobnie jest na Litwie. Temat zabierania pojazdów pijanym kierowcom na razie ucichł, ale należy się spodziewać, że w przyszłości powróci. Przywoła go albo zmiana wiatrów w polityce albo, jak to w naszym kraju często bywa, kolejna tragedia na drodze.
(pr)

Potrzebujesz porady prawnej?
Fiasko poniosły w ten weekend sądy 24-godzinne, oczko w głowie odchodzącego właśnie ministra sprawiedliwości. Miały być batem na pijanych kierowców, i co? I nic. Podczas akcji "Znicz" policjanci tylko do niedzieli zatrzymali 1532 osoby prowadzące pojazdy na podwójnym gazie. Jak ustalił "Dziennik", (...)
Miliony złotych za jazdę po alkoholu
Sprawca wypadku, który jest pod wpływem alkoholu, zostanie pociągnięty nie tylko do odpowiedzialności karnej, ale również zapłaci za wyrządzone szkody. Zakłady ubezpieczeń nie odpowiadają za szkody wyrządzone przez pijanych kierowców. Roszczenia ze strony pokrzywdzonych są pokrywane z (...)
PiS proponuje: surowe kary dla pijanych kierowców
Poselski projekt zmiany ustawy Kodeks karny przewiduje nawet od 3 do 5 lat więzienia dla osoby, która już raz była prawomocnie skazana za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu, czyli przestępstwo z art. 178a par 1 kk. Recydywa ma obligatoryjnie skutkować dożywotnią utratą prawa jazdy. (...)
Z jakich przyczyn pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika?
Uzasadnione i nieuzasadnione przyczyny rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia Kodeks pracy daje zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy prawo rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia. Rozwiązanie może być dokonane tak z przyczyn zawinionych, jak i niezawinionych. Prawidłowe wypowiedzenie (...)
Nowy model wynagradzania kierowców przewozów międzynarodowych
Nowe regulacje, będące wynikiem wdrożenia do krajowego porządku prawnego przepisów "Pakietu mobilności I", wprowadziły nowy model wynagradzania kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy. - "Polska dostosowuje się do wytycznych Unii Europejskiej, systematycznie wprowadzając (...)
Spotkanie Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli KWRiST
W dniu 18 marca b.r. w MSWiA odbyło się kolejne spotkanie Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.Spotkanie prowadzili Pan Adam Rapacki, Podsekretarz Stanu w MSWiA, współprzewodniczący Zespołu ze strony rządowej oraz (...)
Uporczywe nękanie - stalking, czyli co grozi stalkerowi?
Wraz z rozwojem techniki coraz więcej osób staje się ofiarami uporczywego nękania. Jak się bronić przed stalkerem? Stalking – czyli co? "Stalking" to określenie pochodzące z języka angielskiego i oznacza „skradanie się” lub „podchody”. Pod koniec lat (...)
Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach
Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców Od 1 stycznia 2018 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące dostępu cudzoziemców z państw spoza UE/EOG do polskiego rynku pracy. Zmiany dotyczą głównie pracy krótkoterminowej i sezonowej. Ustawa ma na celu wdrożenie do polskiego (...)
Nie jest dopuszczalna transkrypcja zagranicznego aktu urodzenia dziecka ze związku partnerskiego...
Nie jest możliwe wpisanie w polskim akcie stanu cywilnego zamiast ojca dziecka, "rodzica", który nie jest mężczyzną, gdyż taka transkrypcja byłaby sprzeczna z podstawowymi zasadami polskiego porządku prawnego - uznał NSA. Nie można uzależniać uzyskania przez obywatela polskiego (...)
Jak ustalić, czy i kiedy doszło do drugiej strony oświadczenie woli, gdy nie odbiera korespondencji?
Z nielicznymi wyjątkami, każdemu przedsiębiorcy zdarzyło się, że kontrahent, a zwłaszcza dłużnik, nie odbierał korespondencji. W ten sposób skutecznie utrudniał czy wręcz uniemożliwiał dokonanie pewnych czynności, jak na przykład wezwanie do zapłaty długu lub potrącenie wzajemnych (...)
Jak prawidłowo wskazać nazwę przedsiębiorcy?
Kanwą do napisania niniejszego artykułu stały się dwie historie. W obu historiach prawidłowe określenie nazwy kontrahenta grało główną rolę. W pierwszym przypadku sąd oddalił powództwo, gdyż przyjął, iż stroną umowy jest inna firma niż strona, która została pozwana. Sąd doszedł (...)
Jak nie dać się cyberprzemocy?
Co trzeci nastolatek, który doświadczył przemocy w Internecie, nikomu o tym nie powiedział, nikogo nie poprosił o pomoc - to jeden z wniosków badania NASK "Nastolatki 3.0". Jak radzić sobie z tym problemem? ##baner## Mniej niż zero – cyberzło Jak wspomniano, agresja w Internecie (...)
Uchwała NSA Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów 26 lutego 2018 r. podjął następującą uchwałę (sygn. I OPS 5/17): "Pozostawanie nieruchomości we władaniu przedsiębiorstwa PKP bez udokumentowanego prawa w sposób określony w art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 kwietnia (...)
Pracownicze Plany Kapitałowe - informacje dla pracowników
Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa o pracowniczych planach kapitałowych. Pracownicze Plany Kapitałowe obejmą stopniowo: od 1 lipca 2019 r. – firmy zatrudniające co najmniej 250 osób według stanu na dzień 31 grudnia 2018 r.; od 1 stycznia 2020 r. – firmy (...)
Dalsze gromadzenie danych oosobowych osób ubiegających się o zatrudnienie
Formalne objaśnienia prawne Ministra Cyfryzacji dla przedsiębiorców w kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, zgodnie z art. 33 Prawa przedsiębiorców, mają na celu wyjaśnienie wątpliwości w zakresie możliwości gromadzenia przez pracodawców (...)
Rozdział 1 działu II Kodeksu postępowania karnego (dalej: k.p.k.) określa właściwość i skład sądu karnego. W których sprawach orzeka sąd rejonowy? Właściwość sądów jest wyznaczana przez przedmiot orzekania, a nie przez ilość wysiłku organizacyjnego czy intelektualnego, (...)
Podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej obejmuje – jak sama nazwa wskazuje – składniki majątkowe, które stanowią majątek wspólny. Punktem wyjścia przy omawianiu zagadnienia podziału majątku jest ustalenie, co w skład (...)
Uwaga na niedozwolone postanowienia w umowie kupna mieszkania!
Co to są niedozwolone postanowienia umowne? Niedozwolone klauzule umowne to takie jej zapisy, które kreują prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszają jego interesy. Wbrew potocznemu rozumieniu pojęcia „konsument”, (...)
Związek nauczyciela z uczniem - opinia prawna
Stan faktycznyPiszę do Państwa z następującym problemem. Jestem nauczycielką w LO i od jakiegoś czasu mam romans z jednym z moich uczniów, który jest osobą pełnoletnią. Chodziło by mi o odpowiedź na następujące pytania. Jakie konsekwencje mogę ponieść (prawne, karne) z takiego (...)
Nabycie samochodu firmowego a podatek VAT - przed i po nowelizacji
Prawie każdy przedsiębiorca chciałby, przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego samochodu, wiedzieć, czy będzie miał prawo do odliczania podatku VAT od paliwa, które będzie nabywał do tego samochodu. Być może także niemożność odliczenia tego podatku od rat leasingowych (...)