13.7.2012

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Problem pijanych kierowców z innej strony

Z danych zebranych przez Komendę Główną Policji wynika, że w roku 2011 wszczętych zostało prawie 150 tys. postępowań karnych przeciwko osobom prowadzącym pojazdy w stanie nietrzeźwości. Poprzednie lata były niewiele lepsze, zbliżony do tego poziom utrzymuje się od kilku dobrych lat. Na nic zdają się apele policji, surowe (choć czy na pewno?) kary, akcje społeczne z udziałem mniej lub bardziej znanych osób itp.

Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Poza tym kierowca obowiązkowo traci prawo jazdy na okres od 1 roku do 10 lat. Jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowodował wypadek w którym są zabici lub ciężko ranni sąd orzeka dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Polacy niespecjalnie się tym przejmują i dalej ochoczo zasiadają za kółko po spożyciu alkoholu. Skąd może wynikać taki stan rzeczy?

Zwykle wskazuje się na mentalność społeczeństwa, czyli powszechne przyzwolenie na picie i siadanie zaraz po tym za kierownicę. U niektórych alkohol to codzienność od wielu lat – urodziny, imieniny swoje czy też połowy rodziny, chrzciny, wesela, pogrzeby, święta, weekend, początek wakacji, koniec wakacji, zwycięstwo ulubionego zespołu, koncert itp. Pijemy dużo, często i z reguły bez głębszego celu, no ale mówi się, że trzeba się odprężyć, doładować, zresetować, a okazja ku temu zawsze się znajdzie. Często na te imprezy wybieramy się samochodami z rodziną lub znajomymi. Im nawet do głowy nie przyjdzie, aby zwrócić uwagę kierowcy, aby ten powstrzymał się od picia alkoholu. Sam późniejszy bohater wydarzeń też się w końcu łamie – sok czy woda przez gardło już ciężko przechodzą, a alkohol to co innego - idzie gładko, niczym paliwo do baku. Późniejsze dylematy (o ile w ogóle się pojawiają) typu wracać następnego dnia czy zamówić taksówkę przegrywają z naczelnymi zasadami Polaków w takiej sytuacji:

  • nic się nie stanie, jestem ostrożnym i nieomylnym kierowcą
  • to tylko kilkaset metrów, parę kilometrów i będę na miejscu
  • jest późno, Policji i tak nie będzie
  • innym się udaje, więc dlaczego mi miałoby się nie udać itp.

Tłumaczenia kierowców, którym się jednak nie udało są różnorodne, najczęściej myśleli, że alkoholu w organizmie już nie ma albo jest w dużo mniejszym, bezpiecznym stężeniu. Linia obrony skruszonych kierowców przed nieuchronnym zakazem prowadzenia pojazdów jest z reguły taka sama. Królują w niej standardowe argumenty – kierowca jest jedynym żywicielem rodziny, musi dojeżdżać do pracy, na zakupy, do szkoły itp., ma odwiecznie chore dzieci czy żonę w niekończących się ciążach wymagających częstych hospitalizacji, kulawego psa, który pilnie potrzebuje weterynarza, niedomagającą teściową itp. Paletę powodów, dla których kierowca uważa, że nie powinien stracić prawa jazdy ogranicza jedynie stopień rozwoju intelektualnego danego delikwenta. Ile z tych powodów jest prawdziwych, ale ile zmyślonych (jesteśmy w tym prawdziwymi mistrzami) nie ma większego znaczenia – prawo jazdy i tak się straci, pytanie tylko na jaki okres czasu. Pojawia się pytanie dlaczego tego wszystkiego czym później chcemy się wybronić z powodu ubytków w myśleniu nie wzięliśmy pod uwagę siadając za kółko po pijanemu?

Czym jednak faktycznie jest dziś zakaz prowadzenia pojazdów (lub powszechniej utrata prawa jazdy)? Można śmiało bronić argumentu, że nie jest to nic szczególnego. Ot, po prostu, oddajemy kawałek plastiku do urzędu i …. można spokojnie wrócić do samochodu (chyba, że kogoś jednak wystraszył wydany wyrok). Sądy za to przestępstwo zwykle orzekają grzywnę lub karę pozbawienia wolności w zawieszeniu (bezwzględna kara więzienia jest raczej pewna przy wypadku z ofiarami śmiertelnymi). Grzywnę, jaka by nie była, w końcu się zapłaci. Okres próby, na który karę zawieszono, albo się przeczeka albo będzie dalej ryzykować jeżdżąc mimo zakazu i licząc na łut szczęścia. Prawo jazdy oddamy, ale pod domem nadal będzie stał samochód. Czy taka surowość kar naprawdę odstrasza kierowców? Patrząc po liczbie recydywistów odpowiedź jest negatywna. Polskie przepisy przewidują co prawda orzeczenie przepadku rzeczy, które służyły do popełnienia przestępstwa, ale niemal do granicy absurdu doszedł Sąd Najwyższy w swoich orzeczeniach, z których wynika, że pojazd taką rzeczą jednak nie jest i nie można orzec jego przepadku w razie jazdy pod wpływem alkoholu. Który sąd orzekłby inaczej niż sędziowie z Sądu Najwyższego? Przepadek pojazdu byłby rzeczywiście bardziej dotkliwy – co innego oddać dokument z portfela, a co innego patrzeć jak laweta bezpowrotnie zabiera nasz samochód. Gdy pojawiły się pomysły konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom od razu odezwało się szerokie grono przeciwników tego pomysłu. A to przepisy na to nie pozwalają, a to prawo własności jest niemal święte, a to niesprawiedliwe społecznie itp. Czyżby trochę blachy, szkła i plastiku na czterech kółkach okazywało się cenniejsze niż ochrona ludzkiego życia lub zdrowia? Takich dylematów nie ma choćby w kraju będącym kolebką wolności – w połowie stanów w USA za jazdę pod wpływem alkoholu grozi konfiskata pojazdu, podobnie jest na Litwie. Temat zabierania pojazdów pijanym kierowcom na razie ucichł, ale należy się spodziewać, że w przyszłości powróci. Przywoła go albo zmiana wiatrów w polityce albo, jak to w naszym kraju często bywa, kolejna tragedia na drodze. 

(pr)

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Porażka sądów 24-godzinnych

Porażka sądów 24-godzinnych

Fiasko poniosły w ten weekend sądy 24-godzinne, oczko w głowie odchodzącego właśnie ministra sprawiedliwości. Miały być batem na pijanych kierowców, i co? I nic. Podczas akcji "Znicz" policjanci tylko do niedzieli zatrzymali 1532 osoby prowadzące pojazdy na podwójnym gazie. Jak ustalił "Dziennik", (...)

Miliony złotych za jazdę po alkoholu

Miliony złotych za jazdę po alkoholu

Sprawca wypadku, który jest pod wpływem alkoholu, zostanie pociągnięty nie tylko do odpowiedzialności karnej, ale również zapłaci za wyrządzone szkody. Zakłady ubezpieczeń nie odpowiadają za szkody wyrządzone przez pijanych kierowców. Roszczenia ze strony pokrzywdzonych są pokrywane z (...)

PiS proponuje: surowe kary dla pijanych kierowców

PiS proponuje: surowe kary dla pijanych kierowców

Poselski projekt zmiany ustawy Kodeks karny przewiduje nawet od 3 do 5 lat więzienia dla osoby, która już raz była prawomocnie skazana za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu, czyli przestępstwo z  art. 178a par 1 kk. Recydywa ma obligatoryjnie skutkować dożywotnią utratą prawa jazdy. (...)

Z jakich przyczyn pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika?

Z jakich przyczyn pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika?

Uzasadnione i nieuzasadnione przyczyny rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia Kodeks pracy daje zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy prawo rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia. Rozwiązanie może być dokonane tak z przyczyn zawinionych, jak i niezawinionych. Prawidłowe wypowiedzenie (...)

Nowy model wynagradzania kierowców przewozów międzynarodowych

Nowy model wynagradzania kierowców przewozów międzynarodowych

Nowe regulacje, będące wynikiem wdrożenia do krajowego porządku prawnego przepisów "Pakietu mobilności I", wprowadziły nowy model wynagradzania kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy. - "Polska dostosowuje się do wytycznych Unii Europejskiej, systematycznie wprowadzając (...)

Spotkanie Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli KWRiST

Spotkanie Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli KWRiST

W dniu 18 marca b.r. w MSWiA odbyło się kolejne spotkanie Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.Spotkanie prowadzili Pan Adam Rapacki, Podsekretarz Stanu w MSWiA, współprzewodniczący Zespołu ze strony rządowej oraz (...)

Uporczywe nękanie - stalking, czyli co grozi stalkerowi?

Uporczywe nękanie - stalking, czyli co grozi stalkerowi?

Wraz z rozwojem techniki coraz więcej osób staje się ofiarami uporczywego nękania. Jak się bronić przed stalkerem? Stalking – czyli co? "Stalking" to określenie pochodzące z języka angielskiego i oznacza „skradanie się” lub „podchody”. Pod koniec lat (...)

Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach

Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców Od 1 stycznia 2018 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące dostępu cudzoziemców z państw spoza UE/EOG do polskiego rynku pracy. Zmiany dotyczą głównie pracy krótkoterminowej i sezonowej.  Ustawa ma na celu wdrożenie do polskiego (...)

Nie jest dopuszczalna transkrypcja zagranicznego aktu urodzenia dziecka ze związku partnerskiego...

Nie jest dopuszczalna transkrypcja zagranicznego aktu urodzenia dziecka ze związku partnerskiego...

Nie jest możliwe wpisanie w polskim akcie stanu cywilnego zamiast ojca dziecka, "rodzica", który nie jest mężczyzną, gdyż taka transkrypcja byłaby sprzeczna z podstawowymi zasadami polskiego porządku prawnego - uznał NSA. Nie można uzależniać uzyskania przez obywatela polskiego (...)

Jak ustalić, czy i kiedy doszło do drugiej strony oświadczenie woli, gdy nie odbiera korespondencji?

Jak ustalić, czy i kiedy doszło do drugiej strony oświadczenie woli, gdy nie odbiera korespondencji?

Z nielicznymi wyjątkami, każdemu przedsiębiorcy zdarzyło się, że kontrahent, a zwłaszcza dłużnik, nie odbierał korespondencji. W ten sposób skutecznie utrudniał czy wręcz uniemożliwiał dokonanie pewnych czynności, jak na przykład wezwanie do zapłaty długu lub potrącenie wzajemnych (...)

Jak prawidłowo wskazać nazwę przedsiębiorcy?

Jak prawidłowo wskazać nazwę przedsiębiorcy?

Kanwą do napisania niniejszego artykułu stały się dwie historie. W obu historiach prawidłowe określenie nazwy kontrahenta grało główną rolę. W pierwszym przypadku sąd oddalił powództwo, gdyż przyjął, iż stroną umowy jest inna firma niż strona, która została pozwana. Sąd doszedł (...)

Jak nie dać się cyberprzemocy?

Jak nie dać się cyberprzemocy?

Co trzeci nastolatek, który doświadczył przemocy w Internecie, nikomu o tym nie powiedział, nikogo nie poprosił o pomoc - to jeden z wniosków badania NASK "Nastolatki 3.0". Jak radzić sobie z tym problemem? ##baner## Mniej niż zero – cyberzło Jak wspomniano, agresja w Internecie (...)

Mienie PKP

Mienie PKP

Uchwała NSA Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów 26 lutego 2018 r. podjął następującą uchwałę (sygn. I OPS 5/17): "Pozostawanie nieruchomości we władaniu przedsiębiorstwa PKP bez udokumentowanego prawa w sposób określony w art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 kwietnia (...)

Pracownicze Plany Kapitałowe - informacje dla pracowników

Pracownicze Plany Kapitałowe - informacje dla pracowników

Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa o pracowniczych planach kapitałowych. Pracownicze Plany Kapitałowe obejmą stopniowo: od 1 lipca 2019 r. – firmy zatrudniające co najmniej 250 osób według stanu na dzień 31 grudnia 2018 r.; od 1 stycznia 2020 r. – firmy (...)

Dalsze gromadzenie danych oosobowych osób ubiegających się o zatrudnienie

Dalsze gromadzenie danych oosobowych osób ubiegających się o zatrudnienie

Formalne objaśnienia prawne Ministra Cyfryzacji dla przedsiębiorców w kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, zgodnie z art. 33 Prawa przedsiębiorców, mają na celu wyjaśnienie wątpliwości w zakresie możliwości gromadzenia przez pracodawców (...)

Który sąd osądzi przestępcę?

Który sąd osądzi przestępcę?

  Rozdział 1 działu II Kodeksu postępowania karnego (dalej: k.p.k.) określa właściwość i skład sądu karnego. W których sprawach orzeka sąd rejonowy? Właściwość sądów jest wyznaczana przez przedmiot orzekania, a nie przez ilość wysiłku organizacyjnego czy intelektualnego, (...)

Majątek wspólny małżonków

Majątek wspólny małżonków

Podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej obejmuje – jak sama nazwa wskazuje – składniki majątkowe, które stanowią majątek wspólny. Punktem wyjścia przy omawianiu zagadnienia podziału majątku jest ustalenie, co w skład (...)

Uwaga na niedozwolone postanowienia w umowie kupna mieszkania!

Uwaga na niedozwolone postanowienia w umowie kupna mieszkania!

  Co to są niedozwolone postanowienia umowne?  Niedozwolone klauzule umowne to takie jej zapisy, które kreują prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszają jego interesy. Wbrew potocznemu rozumieniu pojęcia „konsument”, (...)

Związek nauczyciela z uczniem - opinia prawna

Związek nauczyciela z uczniem - opinia prawna

Stan faktycznyPiszę do Państwa z następującym problemem. Jestem nauczycielką w LO i od jakiegoś czasu mam romans z jednym z moich uczniów, który jest osobą pełnoletnią. Chodziło by mi o odpowiedź na następujące pytania. Jakie konsekwencje mogę ponieść (prawne, karne) z takiego (...)

Nabycie samochodu firmowego a podatek VAT - przed i po nowelizacji

Nabycie samochodu firmowego a podatek VAT - przed i po nowelizacji

Prawie każdy przedsiębiorca chciałby, przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego samochodu, wiedzieć, czy będzie miał prawo do odliczania podatku VAT od paliwa, które będzie nabywał do tego samochodu. Być może także niemożność odliczenia tego podatku od rat leasingowych (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Fikcyjna umowa sprzedaży

Fikcyjna umowa sprzedaży

Na prośbę kolegi, z którym znamy się od lat, zgodziłem się na przepisanie na mnie nieruchomości położonej niedaleko X. Koledze groził komornik zajęciem majątku z powodu poręczenia, którego (...)

Zabezpieczenie pierwszeństwa zakupu nieruchomości

Zabezpieczenie pierwszeństwa zakupu nieruchomości

Chciałbym kupić działkę budowlaną. Sprzedawca nie posiadaj jeszcze wypisu i wyrysu z rejestru gruntów i są jeszcze inni zainteresowani działką. Ustaliliśmy warunki zakupu, lecz chciałbym mieć (...)

Co mogę zrobić w sytuacji kiedy zniesławiono moją osobę.

Co mogę zrobić w sytuacji kiedy zniesławiono moją osobę.

Co mogę zrobić jeśli względem mnie rozpowszechniane są krzywdzące pomówienia, które mają na celu zniesławienie mojej osoby w pracy? Niniejsza porada prawna została sporządzona w oparciu o (...)

Zlekceważone powiadomienie o przestępstwie

Zlekceważone powiadomienie o przestępstwie

Złożyłem zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 233 kk. Współwłaściciele naszej nieruchomości wspólnej celem uzyskania postanowienia jak i decyzji w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru (...)

Ustanowienie służebności pod wpływem podstępu

Ustanowienie służebności pod wpływem podstępu

Kilkanaście lat temu, aktem notarialnym małżonkowie podarowali córce nieruchomość (dom mieszkalny, zabudowania gospodarcze, ogród). Jednocześnie zobowiązali córkę do ustanowienia służebności (...)

Zeznanie nieprawdy przed sądem.

Zeznanie nieprawdy przed sądem.

Czy zeznanie przed sądem nieprawdy jest przestępstwem karalnym? W związku z zamówieniem porady prawnej przedstawiamy odpowiedzi na zadane pytanie: Co do zasady zeznanie przed sądem nieprawdy (...)

Koszt uzyskania przychodu wynajmującego

Koszt uzyskania przychodu wynajmującego

Nasza firma (spółka jawna), której działalnością główną określoną w PKD była sprzedaż kamieni naturalnych, od roku 2004 wynajmuje swoje nieruchomości w postaci hal produkcyjnych innej firmie. (...)

Czy po rozwodzie oboje małżonkowie powinni spłacać zaciągnięty kredyt?

Czy po rozwodzie oboje małżonkowie powinni spłacać zaciągnięty kredyt?

Pół roku temu wziąłem rozwód z moją żoną bez orzeczenia o winie, oraz bez podziału majątku. Podczas naszego małżeństwa, razem wzięliśmy parę kredytów, między innymi na samochód oraz (...)

Służebność mediów

Służebność mediów

Skoro sąsiad korzysta ze słupa końcowego linii energetycznej, który stoi na mojej działce (działkę tę niedawno kupiłem i słup już tam był), czy nie powinien mieć ustalonego tzw. prawa dostępu (...)

Oświadczenie woli składane drogą elektroniczną

Oświadczenie woli składane drogą elektroniczną

Jestem zarządcą nieruchomości. Mój kontakt z właścicielami zarządzanych nieruchomości odbywa się zazwyczaj poprzez e-mail oraz telefon. Właściciele jednego z budynków między sobą (...)

Droga dojazdowa do lokalu użytkowego

Droga dojazdowa do lokalu użytkowego

W dn. 04.03.2005 r. nabyliśmy w drodze przetargu lokal w budynku wielolokalowym od Gminy jako wyodrębniony lokal samodzielny, który powstał w wyniku podziału jednego lokalu na dwa mniejsze. W wyniku (...)

Realizacja eksmisji przez nowego właściciela

Realizacja eksmisji przez nowego właściciela

Kupiłem w styczniu br. nieruchomość - dom z lokatorami. Do dnia dzisiejszego pozostała tylko jedna rodzina, która jak się okazało ma prawomocny wyrok eksmisyjny z klauzulą wykonalności z przyznanym (...)

Ochrona najemcy przed wynajmującym

Ochrona najemcy przed wynajmującym

Firma zawarła przed rokiem umowę najmu pomieszczenia baru z drugą firmą - właścicielem nieruchomości oferującym powierzchnie do wynajęcia. Jest to umowa na czas określony na 10 lat. Umowa przewiduje (...)

Problem przeniesienia swojego udziału w samochodzie

Problem przeniesienia swojego udziału w samochodzie

Mój udział w samochodzie wynosi 50%. Chcę przepisać auto na drugiego współwłaściciela i oddać za darmo swój udział. Ta osoba jednak tego nie chce. Jak można ją zmusić? Nieodpłatne przysporzenie, (...)

Odstąpienie od umowy a zwrot zaliczki

Odstąpienie od umowy a zwrot zaliczki

Firma podpisała umowę na dostarczenie urządzenia X. Umowa przewidywała, że nasz kontrahent będzie sukcesywnie wpłacał zaliczki na poczet towaru. Wpłacił dwie na znaczne kwoty. Płatność pozostałej (...)

Podpisanie CV oraz klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych

Podpisanie CV oraz klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych

Czy CV należy podpisywać oraz czy trzeba podpisywać klauzulę na temat przetwarzania danych osobowych? Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych danymi osobowymi są wszelkie informacje dotyczące (...)

FORUM PRAWNE

Prowadzenie pojazdu bez uprawnien

Prowadzenie pojazdu bez uprawnien Chciałabym poruszyć temat jakim jest kara za prowadzenie pojazdu bez uprawnien. Czy nie uważacie że 500 zł to za mało? Skoro ignorantia legis non excusat, to wydaje (...)

Sprawiedliwy czy wredny prokurator?

Sprawiedliwy czy wredny prokurator? Zatrzymano mnie jadacego pod wplywem alkohlu.badanie alkomatwm wyszlo 0,59 0,60 0,57.badanie krwi 0,4.policja chciala umorzyc sprawe i skierowac sprwe do sadu grodzkiego(dawne (...)

pszczoły sąsiada

pszczoły sąsiada mam domek letniskowy na nieruchomości ktora graniczy z zabudowaniami osoby zajmującej się pszczołami, podczas ostatniej wizyty na dzialce okazało się, że również na mojej działce (...)

Zakup samochodu z niemiec- umowa i problem z VAT24

Zakup samochodu z niemiec- umowa i problem z VAT24 Witam. Kilka dni temu kupiłem auto z Niemiec, podpisałem umowę kupna- sprzedaży i na umowie tej sprzedający nie był ostatnim właścicielem pojazdu (...)

Błagam pomóżcie,mam problem z INTRUM JUSTITIA!!

Błagam pomóżcie,mam problem z INTRUM JUSTITIA!! Sprawa wyglada następująco,w maju tego roku idea zerwała ze mna umowę,za niepłacenie rachunków za 2 telefony.W lipcu zaczęła wypisywac do mnie (...)

Szukam skutecznej firmy windykacyjnej.Proszę o poradę

Szukam skutecznej firmy windykacyjnej.Proszę o poradę Witam serdecznie, posiadam wierzytelność z sądową klauzurą wykonalności,niestety komornik nawet nie" kiwnął palcem" aby cokolwiek (...)

Obywatelstwo niemieckie

Obywatelstwo niemieckie Czy jest jakaś szansa uzyskania obywatelstwa niemieckiego (lub podwójnego: pol. i niem.), jeśli moja babka była Niemką (córką Niemców), następnie wyszła za mąż za Polaka (...)

Widzenie dziecka z ojcem i jego partnerką

Widzenie dziecka z ojcem i jego partnerką Jestem już po pierwszej sprawie,druga za tydzień ze swiadkiemNasze małżeństwo rozpadło sie przez teraźnejszą kobiete mojego byłego męża,mamy małą (...)

Nielegalny wynajem mieszkania, a meldunek...

Nielegalny wynajem mieszkania, a meldunek... Witam! Poszukuję pilnie informacji na następujący temat. Wynajmowałem mieszkanie - jak się okazało właścicielka nie odprowadzała za nie podatku dochodowego (...)

Unieważnienie małżeństwa Kościelnego

Unieważnienie małżeństwa Kościelnego Prosze o pomoc.Mam 25 lat i od 2 lat jestem po rozwodzie cywilnym.Teraz chcialabym rowodu Koscielnego.Prosze mi pomoc bo nie wiem od czego mam zacząc.Bylam u (...)

Prawa ojca do opieki nad dzieckiem po rozwodzie

Prawa ojca do opieki nad dzieckiem po rozwodzie Jestem 24 letnim ojcem. 2 lata temu zona powiedziala, ze nie chce ze mna byc dluzej i kazala mi wyprowadzic sie z domu. Zabralem swoje zeczy i wyszedlem. (...)

Porady prawne