17.11.2011

Zespół
e-prawnik.pl

Procesy nie będą przedłużane chorobami

Gdy nastąpi niedająca się przezwyciężyć przeszkoda: śmierć, długa i ciężka choroba albo wyłączenie sędziego od orzekania w konkretnej sprawie, proces będzie można kontynuować.

Takich zmian chce Ministerstwo Sprawiedliwości. Resort przygotował już nowelizację przepisów w tej kwestii – informuje Rzeczpospolita.

Obecnie kiedy w procesie na początku nie powołano sędziego czy ławnika zapasowego bez względu na etap sprawa zaczyna się od początku. W ciągu trzech ostatnich lat w całym kraju wyznaczono ławników dodatkowych w 1029 sprawach karnych.

Porady prawne

Zmiany mają polegać na tym, że nowy członek składu sędziowskiego przed pierwszym terminem sprawy zapozna się z nią i złoży oświadczenie. Stwierdzi w nim, że zapoznał się z całym materiałem i jest przygotowany do orzekania lub zgłosi chęć powtórzenia któregoś z dowodów czy zadania pytania świadkowi. 

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: