Projekt nowelizacji ustawy Prawo bankowe, czyli likwidacja bankowego tytułu egzekucyjnego

Dnia 15 października 2003 roku został złożony na ręce Marszałka Sejmu poselski projekt ustawy o zmianie ustawy prawo bankowe oraz o zmianie innych ustaw przewidujący likwidację instytucji bankowego tytułu egzekucyjnego. Zdaniem wnioskodawców obecny stan prawny w sposób nieuzasadniony uprzywilejowuje pozycje banków w zakresie egzekucji wierzytelności od dłużników.


Co to jest bankowy tytuł egzekucyjny?


Zgodnie z Kodeksem Postępowania Cywilnego podstawą egzekucji jest tytuł wykonawczy, czyli tytuł egzekucyjny opatrzony klauzulą wykonalności. KPC przewiduje, że tytułem egzekucyjnym mogą być m.in. prawomocny wyrok sądu, ugoda zawarta przed sądem lub akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji. Specyfika bankowego tytułu egzekucyjnego, uregulowanego w art. 96-98 Prawa bankowego, polega na tym, że może być wydany tylko na podstawie ksiąg banków lub innych dokumentów związanych z dokonywaniem czynności bankowych. Dlatego wystawienie owego tytułu nie stanowi dla banku poważnego problemu.

Porady prawne


Do czego bank może wykorzystać bankowe tytuły egzekucyjne i dlaczego są one tak wygodne dla banków?


Bankowe tytuły egzekucyjne, po nadaniu klauzuli wykonalności przez sąd, mogą być podstawą egzekucji prowadzonej według przepisów KPC. W postępowaniu o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu sąd bada jedynie czy dłużnik poddał się wcześniej egzekucji (od czego zazwyczaj bank uzależnia podpisanie umowy o prowadzenie rachunku bankowego) oraz czy roszczenie wynika bezpośrednio z czynności bankowej (np. udzielonego przez bank kredytu) lub z zabezpieczenia wierzytelności banku wynikającej z tej czynności (np. poręczenia cudzego kredytu). Wniosek banku o nadanie klauzuli wykonalności sąd rozpoznaje nie później niż w terminie 3 dni od dnia jego złożenia. Regulacje te znacząco ułatwiają bankom dochodzenie swoich wierzytelności, w porównaniu z sytuacją, gdyby takich tytułów egzekucyjnych nie mogły wystawiać. Jedyną możliwością obrony dłużnika jest wytoczenie powództwa przeciwegzekucyjnego i żądanie w drodze procesu pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności. Dlatego możliwość obrony dłużnika przed takim trybem egzekucji została w sposób istotny utrudniona, co jest z kolei korzystne dla wierzyciela, czyli banku.


Dlaczego posłowie chcą uchylić omawiane przepisy?


Uzasadnieniem skreślenia omawianych przepisów jest, w opinii posłów, ich sprzeczność z szeregiem zasad konstytucyjnych, m.in. zasadą sądowego wymiaru sprawiedliwości (art. 45 Konstytucji), zasadą równości wobec prawa (art. 32 Konstytucji) oraz zasadą ochrony konsumentów (art. 76 Konstytucji). Ponadto zdaniem wnioskodawców takie uprzywilejowanie pozycji banków nie jest niczym uzasadnione i powinno być zlikwidowane.


Możliwość wystawiania przez banki bankowych tytułów egzekucyjnych w znacznym stopniu ograniczyły możliwość obrony przez dłużników. Samo postępowanie o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu jest postępowaniem formalnym.


Główny zarzut wobec zasadności uprawnienia banku jakim jest wydawanie bankowych tytułów egzekucyjnych jest pozostawanie w sprzeczności z zasadą sądowego wymiaru sprawiedliwości, czyli zasadą dającą każdemu prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy przez niezależny, bezstronny i niezawisły sąd. Powyższe oraz szereg innych zarzutów stały się podstawą omawianego projektu.


Źródło:


- Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo bankowe oraz o zmianie innych ustaw na stronach sejmowych (druk nr 2260).


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika