Projekt ustawy o pracach nurków

Rada Ministrów na swym posiedzeniu w dniu 20 lutego 2003r. przyjęła projekt ustawy o wykonywaniu prac podwodnych.

Głównym argumentem rozpoczęcia prac nad tą ustawą było zapewnienie lepszej ochrony zdrowia osób zatrudnionych przy wykonywaniu tego trudnego i niebezpiecznego zawodu i zmiany wydanych 38 lat temu przepisów regulujących problematykę bezpieczeństwa prac podwodnych.

Przyjęte w projekcie ustawy postanowienia uwzględniają postęp techniczny i technologiczny w zakresie prowadzenia prac podwodnych oraz wprowadzają nowe regulacje dotyczące problemów związanych z zawodem nurka, ochroną jego zdrowia i bezpiecznym wykonywaniem pracy.

Porady prawne

Przewiduje się utrzymanie działającej dotychczas komisji dla nurków oraz rozszerza się dotychczasowy wykaz zawodów o nurków saturowanych, kierowników długotrwałych prac podwodnych i operatorów systemów nurkowych, którzy ze względu na bezpieczeństwo pracy powinni posiadać odpowiednie kwalifikacje.

Uznawane też będą kwalifikacje zawodowe nabyte przez obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, na zasadach określonych w ustawie z 26 kwietnia 2001 roku o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych.

Przewiduje się także możliwość ubiegania się o uznawanie kwalifikacji do zawodowego wykonywania prac podwodnych przez osoby posiadające praktykę w ich wykonywaniu, nabytą w jednostkach obrony narodowej i spraw wewnętrznych lub kultury fizycznej.

Wprowadza się przepisy ochrony pracy normujące czas pracy pod powierzchnią wody, zarówno w ciągu doby, jak i w wymiarze rocznym, oparte zarówno na wiedzy medycznej, jak i praktyce wynikającej z prowadzonych w Polsce morskich prac podwodnych.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • e-prawnik.pl 2015-12-10 12:24:32

    Re: Odpowiedzialność za długi ojca i matki po ich śmierci

    Proszę szczegółowo opisać całą sytuację tutaj: e-prawnik.pl/zamow-opinie/. Zespół e-prawnik.pl przygotuje wyczerpującą poradę oraz pomoże w sporządzeniu niezbędnych dokumentów. W ciągu kilku godzin prześlemy wycenę usługi. Sama wycena jest bezpłatna i nie zobowiązuje do zamówienia porady.

  • aneta 2015-12-10 12:18:59

    A co w sytuacji gdzie zmarli oboje rodzice i pozostawili swojego 20-sto letniego syna z dlugami dotyczacymi splaty zaleglego czynszu oraz pożyczek. Jest to chłopak ktoremu grozi eksmisja w zwiazku z zabraniem praw do lokalu w wyniku zaleglych oplat. Jego rodzice byli uzaleznieni od alkoholu i syn do konca nie wie ile jest tych długów i czy w jednej czy kilku instytucjach. Syn planuje powrócić do szkoly poniewaz ze wzgledu na ciezka sytuacje musial isc do pracy. Z tego co wiem oboje rodzice mieli ograniczone prawa rodzicielskie... co w takiej sytuacji ...gdzie mozna szukac pomocy


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika