Projekt ustawy o zawodzie psychologa
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów oraz o zmianie ustawy Kodeks spółek handlowych.
Zmiana ustawy z 8 czerwca 2001 roku o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, wynika z potrzeby uzupełnienia jej o regulacje dotyczące nadzoru nad działalnością samorządu zawodowego psychologów i postępowania dyscyplinarnego. Podyktowana jest także koniecznością uporządkowania przepisów regulujących działalność i zakres kompetencji organów samorządu.
Przede wszystkim jednoznacznie określono, że zawód psychologa jest profesją niezależną i samoistną. Psycholog nie może być związany poleceniem służbowym dotyczącym treści diagnozy i metod diagnostycznych. Psycholog jest zawodem zaufania publicznego.
Psycholog będzie mógł wykonywać swój zawód nie tylko na podstawie stosunku pracy, ale także w ramach spółki cywilnej, partnerskiej oraz stosunku służbowego. Zmieniono Kodeks spółek handlowych dopisując do profesji, których reprezentanci mogą być partnerami w spółce partnerskiej - zawód psychologa.
Psycholog będzie mógł też prowadzić indywidualną praktykę psychologiczną oraz indywidualną specjalistyczną praktykę psychologiczną. Wprowadzenie takiego podziału wynika z faktu, że psychologowie (podobnie jak lekarze) mogą zdobywać specjalizację, co wpływa na podwyższenie poziomu świadczonych przez nich usług.
Minister właściwy ds. gospodarki, pracy i polityki społecznej nie będzie nadzorował funkcjonowania całego samorządu zawodowego psychologów, ale jedynie jego organy krajowe. Zatem minister będzie sprawował nadzór nad działalnością: Krajowego Zjazdu Psychologów, Krajowej Rady Psychologów i Krajowej Komisji Rewizyjnej. Natomiast nad działalnością organów samorządu niższego szczebla (poziom regionalny) pieczę sprawować będą odpowiednie organy krajowe samorządu zawodowego.
Zapewniono psychologowi prawo odwołania się od decyzji o odmowie wpisu na listę psychologów. Decyzja taka będzie mogła być zaskarżona do sądu administracyjnego.
Jeśli w przypadku uzasadnionego podejrzenia o niezdolność do wykonywania zawodu ze względu na stan zdrowia, psycholog powtórnie wezwany przez samorząd do wykonania badań uchyli się od nich - Rada Regionalnej Izby Psychologów podejmie uchwałę o skreśleniu go z listy psychologów.
Zaproponowano zmiany dotyczące postępowania w sprawie odpowiedzialności zawodowej. Przewidziano m.in. 3-letni okres przedawnienia czynu psychologa, z tym że każda czynność podjęta w tej sprawie przez rzecznika odpowiedzialności zawodowej przerywa bieg okresu przedawnienia.
Stwierdzono, że stroną w postępowaniu w sprawie odpowiedzialności zawodowej, oprócz rzecznika i obwinionego jest również pokrzywdzony. Chodzi o zapewnienie poszkodowanemu udziału w postępowaniu, a tym samym zagwarantowanie mu dochodzenia swoich praw przed sądem odpowiedzialności zawodowej.
Postanowiono, że członkowie sądów odpowiedzialności zawodowej są niezawiśli w zakresie orzekania w sprawach odpowiedzialności zawodowej, i będą podlegać tylko odpowiednim ustawom oraz obowiązującym zasadom etyki zawodowej.
Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2004 roku.
Źródło : Centrum Informacyjne Rządu.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?