Projekt ustawy prawo zamówień publicznych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy Prawo zamówień publicznych.

Nowa ustawa regulująca system zamówień publicznych w naszym kraju ma za zadanie ujednolicenie procedur oraz ma zapewnić porzejrzystość stanu prawnego w tym zakresie. Obowiązująca obecnie ustawa była wielokrotnie nowelizowana.

Koniecznośc uchwalenia nowego prawa o zamówieniach publicznych wynika także z obowiązku dostosowania naszego ustawodawstwa do prawa UE.

Uchwalenie ustawy ma na celu:

  • zapewnienie spójnej, kompleksowej regulacji dotyczącej zamówień publicznych, uwzględniającej zróżnicowanie mechanizmów udzielania zamówień w zależności od ich wartości;
  • pełne dostosowanie polskiego prawa o zamówieniach publicznych do wymogów UE (szczególnie chodzi o zgodność z dyrektywami unijnymi);
  • rozszerzenie i umocnienie istniejących w systemie prawa mechanizmów ograniczających korupcję;
  • likwidację zbędnych obciążeń biurokratycznych i wprowadzenie rozwiązań ułatwiających przedsiębiorcom dostęp do rynku zamówień.

Wartość zamówienia a przepisy ustawy.

Porady prawne

Ustawa będzie stosowana, gdy wartość udzielanego zamówienia będzie przekraczała równowartość wyrażonej w złotych kwoty 6.000 euro. Dzięki temu zamawiający będą mogli lepiej dostosować się do realiów rynku. Z kolei mniejsi przedsiębiorcy będą mogli realizować niewielkie usługi, dostawy i roboty budowlane na rzecz zamawiających.

Przewidziano także podwyższenie z 30.000 euro do 60.000 euro progu, poniżej którego stosować się będzie tzw. procedurę uproszczoną. Zmniejszy to obciążenia biurokratyczne przy udzielaniu zamówień o mniejszej wartości. Umożliwi też zachowanie wymogów prawa pierwotnego UE oraz podstawowych zasad systemu zamówień publicznych i przepisów, które służą wyborowi najkorzystniejszej oferty. Zaproponowane rozwiązania zwiększą także samodzielność zamawiających przy udzielaniu takich zamówień i znacznie podniosą zakres ich odpowiedzialności za prawidłowość postępowań.
Jeżeli wartość zamówienia przekroczy równowartość wyrażonej w złotych kwoty 60.000 euro, stosowana będzie procedura podstawowa, zgodna z dyrektywami UE.

W przypadku zamówień o największej wartości, udzielanych w tzw. procedurze zaostrzonej (tzn. powyżej 5.000.000 euro dla dostaw lub usług oraz 10.000.000 euro dla robót budowlanych), przewidziano nałożenie na zamawiających dodatkowych rygorów związanych z postępowaniem.

Zakres przedmiotowy ustawy.

W projekcie zawarto odmienną od dotychczasowej definicję zamówień publicznych, co wynika z dostosowania jej do definicji zawartej w dyrektywach unijnych. Zamówieniami publicznymi są umowy odpłatne zawierane między zamawiającym a wykonawcą, których przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane.

Utrzymano podział zamówień na trzy rodzaje: dostawy, usługi i roboty budowlane. Nieznacznie zmieni się definicja dostaw, a nie zmieni się definicja usług. Większe zmiany dotyczyć będą definicji robót budowlanych, co wynika z konieczności dostosowania polskiego prawa o zamówieniach publicznych do wymogów wynikających z określonej dyrektywy unijnej.

Zakres podmiotowy ustawy

Katalog podmiotów zobowiązanych do stosowania ustawy zmienił się ze względu na potrzebę pełnego dostosowania naszych przepisów do dyrektyw unijnych.
Ustawa będzie stosowana do udzielania zamówień publicznych przez jednostki sektora finansów publicznych, o których mowa w ustawie z 26 listopada 1998 roku o finansach publicznych.

Grupą podmiotów, zobowiązanych do stosowania ustawy, są również nie będące jednostkami sektora finansów publicznych państwowe jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Regulacja obejmie podmioty prowadzące działalność w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i telekomunikacji.

Ustawę stosować będą także inne niż ww. podmioty, jeżeli ponad 50 proc. wartości udzielanego przez nie zamówienia publicznego będzie finansowane ze środków publicznych lub przez jednostki sektora finansów publicznych, nie posiadające osobowości prawnej państwowe jednostki organizacyjne nie będące jednostkami sektora finansów publicznych bądź osoby prawne, utworzone w szczególnym celu zaspokajania potrzeb powszechnych, nie mających charakteru przemysłowego i handlowego.

Źródło: Centrum Informacyjne Rządu


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika