Projekt zmian w systemie oświaty, czyli dłuższe pobieranie stypendiów

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak jest obecnie?

Ustawą o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 16 grudnia 2004 r. przedłużono możliwość pobierania stypendiów przyznanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych dzieciom byłych pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej uczącym się w szkołach ponadgimnazjalnych, do dnia 30 czerwca 2005 r. Zdaniem projektodawców takie rozwiązanie może doprowadzić do sytuacji, w której dzieci byłych pracowników PGR zaprzestaną kontynuacji nauki w szkołach ponadgimnazjalnych, przy i tak już niskim wskaźniku skolaryzacji na wsi na tym poziomie nauczania. Nowy system stypendialny został natomiast sfinansowany w wysokości niepozwalającej na przejęcie tych uczniów.

Porady prawne

Jaki jest cel dokonania zmian w ustawie zmieniającej?

Celem tej projektowanej regulacji jest umożliwienie tej grupie korzystania z wcześniej przyznanych stypendiów do końca nauki w szkole ponadgimnazjalnej.

Wnioskodawcy proponują, by koszt proponowanego rozwiązania został sfinansowany z części różnicy między wpływami a wydatkami Agencji nieruchomości Rolnych stanowiącej zobowiązanie wobec budżetu państwa.

Tak jak do tej pory o omawiane stypendia ubiegać się mogą uczniowie, którzy spełniają następujące kryteria:

  • są dziećmi byłych pracowników ppgr,
  • dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 532 zł (możliwe jest odstąpienie od tego kryterium w szczególnie uzasadnionych wypadkach, na wniosek ośrodków pomocy społecznej),
  • zamieszkują na terenach wiejskich lub w miastach do 20 000 mieszkańców.

Źródło:

  • Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk 4213).

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika