Projekt zmiany ustawy o podatku od spadków i darowizn

Rząd przedstawił propozycje nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z nowelizacją, podatkiem tym objęte byłoby oprócz nabycia z tytułu spadku lub darowizny, także nabycie z tytułu zachowku oraz z tytułu nieodpłatnego zniesienia współwłasności.

Nabycie własności rzeczy lub praw majatkowych z tytułu nieodpłatnego zniesienia współwłasności byłoby zwolnione od podatku, jeżeli nastąpiłoby pomiędzy osobami należącymi do pierwszej grupy podatkowej. Należy przypomnieć, że do grupy tej należą małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie.

Porady prawne

Obowiązek podatkowy, w przypadku nabycia w drodze zachowku powstawałby z chwilą zaspokojenia roszczenia lub jego części z tytułu zachowku, a w przypadku nabycia rzeczy lub praw majątkowych z tytułu nieodpłatnego zniesienia współwłasności - z chwilą zawarcia umowy albo ugody lub uprawomocnienia sie orzeczenia sądu, jeżeli ich skutkiem jest nieodpłatne zniesienie współwłasności.

Podstawą opodatkowania w przypadku nieodpłatnego zniesienia współwłasności byłaby wartość rzeczy lub praw majatkowych w części przekraczającej wartość udziału we współwłasności, która przed jej zniesieniem przysługiwała nabywcy.

W przypadku nabycia rzeczy lub praw w drodze zachowku, podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego.

Wprowadzone zmiany mają na celu obnizenie obciążeń podakowych osób nabywających rzeczy lub prawa w drodze zachowku lub nieodpłatnego zniesienia współwłasności, które to nabycie do tej pory opodatkowane było podatkiem dochodowym. Podatek ten nie uwzgledniał więzi rodzinnych a także nie przewidywał tak dużej kwoty wolnej od opodatkowania, jak w przypadku podatku od spadków i darowizn.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika