Projektowane centralne szkolenie dla sędziów i prokuratorów
Na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się projekt ustawy o Krajowym Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury, którego siedzibą miałby być Kraków. Samo Centrum byłoby jednostką organizacyjną podległą Ministrowi Sprawiedliwości.
Jakie zadania miałoby wykonywać Krajowe Centrum Szkolenia?
Do zakresu działania Krajowego Centrum należy:
-
organizowanie centralnych szkoleń i innych cyklicznych form doskonalenia zawodowego sędziów, prokuratorów, asesorów sądowych i prokuratury oraz referendarzy sądowych i asystentów sędziów,
-
koordynowanie działalności szkoleniowej sądów i prokuratur,
przygotowywanie i organizowanie konferencji, sympozjów i seminariów
z poszczególnych dziedzin prawa,współpraca międzynarodowa oraz współdziałanie z wydziałami prawa, instytutami i placówkami naukowo - badawczymi w zakresie działalności szkoleniowej,
prowadzenie działalności wydawniczej związanej z publikacją materiałów szkoleniowych,
wykonywanie innych zadań wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości, związanych z doskonaleniem kadr sądów powszechnych i prokuratury.
Krajowe Centrum jako państwowa jednostka budżetowa będzie finansowane z części budżetu państwa, której dysponentem będzie Minister Sprawiedliwości. Organami Krajowego Centrum będą Rada Programowa i Dyrektor.
Radę Programową liczącą 7 osób powoływać będzie Minister Sprawiedliwości. W jej skład wchodzić będzie:
-
3 członków wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości,
-
2 członków wskazanych przez Krajową Radę Sądownictwa spośród sędziów,
-
2 członków wskazanych przez Radę Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym spośród prokuratorów.
Kadencja członków Rady trwa 6 lat.
Do zadań Rady należy:
-
ustalanie ogólnych kierunków działalności Krajowego Centrum,
-
opracowywanie rocznych harmonogramów działalności szkoleniowej Krajowego Centrum,
-
ustalanie rocznych planów wydawniczych Krajowego Centrum,
-
opiniowanie regulaminu organizacyjnego Krajowego Centrum,
-
zgłaszanie lub opiniowanie kandydatów na wykładowców,
-
ustalanie zasad rekrutacji na szkolenia.
Kto będzie prowadził zajęcia w Krajowym Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury?
Wykładowcami Krajowego Centrum mogą być sędziowie, prokuratorzy i referendarze sądowi oraz inne osoby posiadające specjalistyczną wiedzę z określonej dziedziny, a także sędziowie i prokuratorzy w stanie spoczynku. W Krajowym Centrum mogą być zatrudnieni pracownicy administracyjni i pracownicy obsługi.
Omawiany projekt ustawy o Krajowym Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury oraz zmianie niektórych innych ustaw jest konsekwencją przyjęcia przez Radę Ministrów Programu Przygotowania do Członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej i w efekcie konieczności stworzenia ram prawnych do powołania instytucji, która przejmie działalność szkoleniową resortu. Należy pamiętać, iż prawo sędziów do podnoszenia na koszt państwa kwalifikacji zawodowych jest zagwarantowane Europejską Kartą o statusie sędziego.
Ustawa miałaby wejść w życie 1 stycznia 2006 r.
Źródło:
-
Projekt ustawy o Krajowym Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?