Przepadek towarów objętych zakazem przywozu na polski obszar celny
Zgodnie z art. 77 par. 2 kodeksu celnego, sąd, na wniosek organu celnego, może orzec przepadek na rzecz Skarbu Państwa przedmiotów wprowadzonych na polski obszar celny objetych zakazem przywozu. Jednakże pomiędzy wydaniem orzeczenia sądowego a przywozem towarów objętych zakazem przywozu na polski obszar celny częstokroć mija długi okres czasu, w trakcie którego moga zmienić się przepisy w ten sposób, że zakaz przywozu określonych towarów zostanie zniesiony. Sąd Najwyższy w podjętej dnia 30 maja 2003r. uchwale określił, jakie przepisy wiążą sąd w chwili orzekania o przepadku towarów. Zgodnie z powołaną uchwałą, podjętą w skutek wniesienia pytania prawnego przez Sąd Okręgowy w Koszalinie stwierdził, iż:
Orzekając o przepadku na rzecz Skarbu Państwa towaruobjętego zakazem przywozu na polski obszar celny (art. 77 § 1 lit. d w zw. z art. 77 § 2 kodeksu celnego), sąd bierze za podstawę stan prawny w odniesieniu do tego zakazu obowiązujący w dniu ujawnienia, że towar objęty zakazem znajduje się na polskim obszarze celnym.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 30 maja 2003r., sygn. III CZP 29/03, źródło - biuletyn SN.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?