Przepisy się zmieniają, interpretacje zostają

W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2005 r. wpłynęło do urzędów 54 tys. wniosków o interpretacje. W 21 tys. urzędnicy przychylili się do stanowiska podatników.

Wprowadzenie zasady, że wraz ze zmianą przepisów przestają wiązać ich interpretacje, zdaniem wiceministra finansów Stanisława Steca jedno z ważniejszych zadań nowego parlamentu.

Wskazuje też, że każda nowelizacja ustawy podatkowej powinna mieć co najmniej półroczne vacatio legis. Zdaniem Steca urzędnicy skarbowi muszą mieć czas na zapoznanie się ze zmianami. Podatnik interesuje się tylko tym, co wiąże się wprost z jego działalnością, może też mieć doradców. Sądy sprawują funkcję kontrolą, a orzekając, mają ustalony stan faktyczny, i tylko do niego się odnoszą. Urzędnik natomiast jest zaskakiwany zmianami, a potem punktowany za niewłaściwe zastosowanie czy interpretację przepisu - zauważa Stec.

Porady prawne

Rzeczpospolita 19.10.05


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika