Drogowcy powinni usuwać powalone drzewa czy gałęzie tak szybko, jak to możliwe, a kierowcy mają zachować należytą ostrożność na słabo przejezdnej drodze. Inaczej zaniechanie jednych bądź nieostrożność drugich może być potraktowana jako przyczynienie się do szkody, np. w razie zderzenia auta z leżącym na drodze drzewem. Połamane drzewa, oberwane gałęzie to skutki burz, jakie w nocy z niedzieli na poniedziałek przeszły przez województwo lubuskie – informują miejscowi strażacy. Na szczęście nie doszło do groźnych wypadków, nikt nie został poszkodowany. Nie zawsze jednak tak jest, a jeśli nawet nie ma ofiar, to bywają zderzenia samochodów, szkody majątkowe. Kto za nie odpowiada? Nie ma prostego wyjaśnienia.


Potrzebujesz porady prawnej?
Przyczynienie się poszkodowanego – zakres odpowiedzialności Ubezpieczyciela
Podstawą odpowiedzialności Ubezpieczyciela jest art. 822 par. 1 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.), który stanowi, że przez umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej ubezpieczyciel zobowiązuje się do zapłacenia określonego w umowie odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim, wobec których odpowiedzialność za szkodę ponosi ubezpieczający albo ubezpieczony. Zgodnie (...)
Przyczynienie się poszkodowanego do powstania szkody, a wysokość należnego odszkodowania.
W określonych przez system prawny okolicznościach, na podmioty stosunków cywilnoprawnych nałożony zostaje obowiązek naprawienia szkody doznanej przez poszkodowanego. Odpowiedzialność odszkodowawcza przejawia się w postaci stosunku zobowiązaniowego łączącego poszkodowanego (wierzyciel) z podmiotem, któremu zostanie przypisana odpowiedzialność (dłużnik), a przedmiotem zobowiązania (...)
Wiele osób spędza swój urlop za granicą korzystając z ofert biur podróży lub organizując wyjazd i pobyt we własnym zakresie. W obu wypadkach warto rozważyć wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, które pomoże nam zabezpieczyć się w sytuacjach choroby, wypadku, kradzieży czy w najgorszym scenariuszu nawet śmierci. Ubezpieczenie turystyczne pomoże pokryć (...)
Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie dobre wspomnienia. Zacznij od zaplanowania wyjazdu i rozsądnie zaplanuj podróż stosownie (...)
Uszkodziłeś auto na zniszczonej drodze? Sprawdź jakie masz prawa
Polskie drogi pozostawiają wiele do życzenia przez cały rok, jednakże to właśnie w okresie wiosennym najłatwiej o uszkodzenie pojazdu, spowodowane złym stanem dróg. Warto wiedzieć jakie prawa przysługują użytkownikom dróg, kto ponosi odpowiedzialność za ewentualne uszkodzenia pojazdów oraz jaka jest procedura uzyskania odszkodowania od zarządcy drogi bądź jego (...)
Przyczynienie się poszkodowanego do szkody
Sąd Najwyższy wypowiedział się na temat przyczynienia się poszkodowanego do powstania lub zwiększenia szkody. Wyrok SN Wyrokiem z 17 lutego 2022 r. uwzględnił skargę kasacyjną powoda – osoby fizycznej – w sprawie o zapłatę zadośćuczynienia za krzywdę i renty związanej ze szkodą na osobie doznaną przez skarżącego wskutek wypadku komunikacyjnego. ##baner## Uzasadnienie (...)
Jak przebiega postępowanie w sprawie nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej?
Ustawa z dnia 17 listopada 2021 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi weszła w życie 23 grudnia 2021 r. Do jakiej instytucji należy złożyć zawiadomienie w sprawie podejrzenia nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej? Pisemne zawiadomienie dotyczące podejrzenia stosowania praktyk nieuczciwie wykorzystujących (...)
Kiedy jest dopuszczalny odstrzał zwierzyny? - opinia prawna
Stan faktyczny Sprawa dotyczy prawa łowieckiego. Proszę o pomoc w zinterpretowaniu brzmienia przepisów prawa łowieckiego i ustawy o ochronie zwierząt. Czy myśliwy może zastrzelić każdego psa? Opis zdarzenia: Myśliwy zastrzelił psa sąsiadów będącego na spacerze z moją mamą i jej psem. Zdarzenie miało miejsce na terenie, którego moja mama jest właścicielką i który należy także (...)
Regres ubezpieczeniowy – kiedy występuje i co oznacza
Ustawodawca w zakresie regulacji dotyczących umowy ubezpieczeniowej wprowadził możliwość dochodzenia zwrotu wypłaconego świadczenia przez ubezpieczyciela, od osoby odpowiedzialnej za powstanie szkody. Wskazać jednak należy, iż zaistnienie tego przypadku uzależnione jest od zaistnienia pewnych okoliczności. Na wstępie podnieść należy, że regres ubezpieczeniowy, będący jedną (...)
Reforma Kodeksu karnego – bezpieczeństwo dla Polaków Dobre prawo dające poczucie sprawiedliwości nie może pobłażać sprawcom najcięższych zbrodni. Kary muszą być adekwatne do winy. Muszą skutecznie odstraszać przestępców, a nie utwierdzać ich w poczuciu bezkarności. Temu ma służyć gruntowna reforma Kodeksu karnego, przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości, (...)
Ubezpieczenie firmy – Twoja niezbędna ochrona
Prowadzenie działalności gospodarczej to oprócz potencjalnych zysków także pewne ryzyko. Chociaż przedsiębiorca zdaje sobie z niego sprawę, to nie jest w stanie przewidzieć wszystkiego. Może przydarzyć mu się praktycznie wszystko – klęska żywiołowa, niewypłacalność kontrahenta, kradzież, awaria, itp. Może zatem warto, nawet gdy nie masz takiego obowiązku, zawrzeć (...)
Wzrastająca liczba samochodów, brawura kierowców i zły stan nawierzchni dróg powodują, że coraz łatwiej stać się ofiarą wypadku drogowego. Jednakże dzięki istniejącemu obowiązkowi zawierania umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC) łatwiej pokryć szkody które ponieśliśmy na osobie i w mieniu. Warto więc wiedzieć jakie kroki podjąć, aby (...)
Stan epidemii a działalność przedsiębiorców
Wprowadzenie stanu epidemii oznaczało, że na terytorium Polski wystąpiła epidemia. Minister Zdrowia wprowadził obowiązki oraz ograniczenia, a w niektórych wypadkach zakazał działalności, które wiążą się z dużymi skupiskami ludzi. Sprawdź, czy dotyczą one twojej firmy. ##baner## Od kiedy obowiązują ograniczenia? Pierwsze ograniczenia w powadzeniu działalności wprowadzono 14 (...)
Przewozisz zwierzaka? Pamiętaj o przepisach!
W pociągu i samolocie pies musi mieć bilet i ważne szczepienia. Autem powinien jechać w specjalnych pasach lub boksie transportowym. Przepisy ruchu drogowym nie precyzują tego, w jaki sposób powinniśmy przewozić domowe zwierzęta. Nie oznacza to jednak, że panuje w tym zakresie pełna dowolność. Za samo przewożenie zwierzęcia na przykład bez odpowiednich zabezpieczeń nie można (...)
Co gwarantuje Ci Twoje autocasco?
Ubezpieczenie AC (autocasco) jest coraz bardziej popularnym ubezpieczeniem. Coraz bardziej popularnym wśród bardziej zapobiegliwych, obawiających się na przykład kradzieży. Autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem pojazdu właśnie przed kradzieżą lub innymi zdarzeniami losowymi (np. pożar, powódź). W jaki sposób dochodzi do zawarcia umowy ubezpieczeniowej autocasco? Autocasco – (...)
Warunki zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów strat w majątku firmy
Przy prowadzeniu działalności gospodarczej często dochodzi do strat w majątku firmy z powodu np. kradzieży, czy też pożaru. W niniejszym opracowaniu wyjaśnimy kilka wątpliwości, jakie w takim przypadku występują na gruncie ustaw podatkowych. Która strata nie stanowi kosztu podatkowego? W myśl przepisów ustaw: o podatku dochodowym od osób (...)
Klauzule niedozwolone nadal groźne
Wprawdzie afera z pozwami kierowanymi masowo przez jednego z radców prawnych przeciwko właścicielom sklepów internetowych jakby ucichła, jednakże problem nieprzestrzegania prawa i interesów klientów istnieje nadal. W 2011 roku internauci nagłośnili sprawę pozwów kierowanych w imieniu kilku konsumentów przez tarnowskiego radcę prawnego do Sądu Ochrony (...)
Samochód trzeba ubezpieczyć - rodzaje ubezpieczeń dla samochodu firmowego
Ubezpieczenie obowiązkowe Zgodnie z ustawą z dnia 22.05.2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. 2003 r., Nr 124, poz. 1152 ze zm.), obowiązkowym ubezpieczeniem w przypadku samochodów jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe (...)
Upozorowana kontrola drogowa to nie siła wyższa
Ubezpieczyciel X zawarł ze spedytorem umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej spedytora i przewoźnika drogowego w ruchu krajowym i międzynarodowym. Spedytor zawarł z kolei umowę przewozu ze spółką, która zleciła spedytorowi przewóz towarów. Spedytor powierzył przewóz przedsiębiorcy ubezpieczonemu u ubezpieczyciela Y. W trakcie przewozu dokonano (...)
Czemu mają służyć proponowane zmiany w prawie karnym?Podstawowymi celami projektowanej ustawy, którą zajmuje się teraz Sejm, są: wyeliminowanie błędów wprowadzonych do kodyfikacji karnych w wyniku licznych nowelizacji, dostosowanie przepisów do standardów konstytucyjnych określonych w wyrokach Trybunału Konstytucyjnego (...)
Przełomowa reforma Kodeksu karnego
Ustawa czeka na podpis Prezydenta RP - "To zasadnicza zmiana polityki karnej wobec najgroźniejszych przestępców. I dobra wiadomość dla zwykłych, uczciwych ludzi, którzy mogą czuć się bezpieczniej. Przepisy wymierzone są w najgroźniejszych bandytów – morderców, gwałcicieli, pedofili i członków grup mafijnych. Dla nich to zła wiadomość" - powiedział (...)
Zaostrzenie kar i pomoc pokrzywdzonym w proponowanej nowelizacji Kodeksu karnego
Sejm zajął się projektem zmian w Kodeksie karnym przygotowanym przez Radę Ministrów. Przewiduje on m.in. zaostrzenie odpowiedzialności karnej za najcięższe przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz z użyciem przemocy oraz rozszerzenie granic obrony koniecznej. Zaostrzenie kar za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu Jedną z najważniejszych zmian jest zaostrzenie kar, zwłaszcza za (...)
Szybciej ruszy system CEPiK 2.0
Zmiany w Prawie o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustawach przyspieszają wejście w życie przepisów dotyczących systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0), w zakresie odnoszącym się do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Przyspieszenie wejścia w życie przepisów dotyczących systemu CEPiK 2.0 Przyjęta już przez (...)
Jak dostać odszkodowanie za ulicę pełną dziur?
Właściciele aut coraz częściej żądają odszkodowań za urwane koła, wykrzywione felgi czy zerwane zawieszenia. Do kogo zgłosić się po odszkodowanie za uszkodzony na dziurawej drodze pojazd? Jeżeli do uszkodzenia doszło na drodze krajowej, to za szkodę zapłaci Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jeśli zarządcą dziurawej trasy jest miasto, to wniosek trzeba wysłać (...)
Kto zapłaci za leczenie ofiar wypadków komunikacyjnych?
24 maja 2007 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Teraz trafi ona do Senatu. Dotyczy ona uregulowania kwestii pokrywania kosztów leczenia ponoszonych przez podmioty zobowiązane (...)
Samochody, które mówią: jedna częstotliwość dla zarządzania ruchem i bezpieczeństwem na drogach
W ramach walki z wypadkami na drogach i korkami, Komisja Europejska zadecydowała dzisiaj o zarezerwowaniu wspólnej w całej Europie częstotliwości radiowej na potrzeby inteligentnych systemów komunikacji drogowej (ang. smart vehicle communication systems). Funkcjonują one w oparciu o technologię bezprzewodową i umożliwiają "porozumiewanie się" samochodów między (...)
Karambol - kto odpowie za szkody?
Odpowiedzialność za takie zdarzenie ponosi sprawca, często też kolejni kierowcy, bo nie zachowali ostrożności, a gdy nie ustalono winnych - sami poszkodowani. Tak może być (szczegóły zależą od ustaleń policji) po gigantycznym karambolu na wlotówce do Poznania, w którym w sobotę rano zderzyło się 41 samochodów, a kilka osób zostało rannych.Rzeczpospolita 13.01.2009 r. odpowiedzialność, (...)
Ustawa o czasie pracy kierowców
USTAWAz dnia 16 kwietnia 2004 r.o czasie pracy kierowców Rozdział 1Przepisy ogólne Art. 1. Ustawa określa: 1) czas pracy kierowców wykonujących przewóz drogowy, zatrudnionych na podstawie stosunku pracy; 2) obowiązki pracodawców w zakresie wykonywania przewozów drogowych; 3) zasady stosowania norm dotyczących (...)
Nowy model wynagradzania kierowców przewozów międzynarodowych
Nowe regulacje, będące wynikiem wdrożenia do krajowego porządku prawnego przepisów "Pakietu mobilności I", wprowadziły nowy model wynagradzania kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy. - "Polska dostosowuje się do wytycznych Unii Europejskiej, systematycznie wprowadzając nowe przepisy "Pakietu Mobilności" dla branży transportu międzynarodowego. Nowe regulacje (...)
Nowe zasady przyznawania punktów karnych od 2013 roku
Jeśli dostaniesz punkty przed zmianami ... Zmiany w ustawie prawo o ruchu drogowym (kodeks drogowy), jakie wchodzą w życie w 2013 roku obejmą także zasady przyznawania punktów karnych. Aktualnie po roku od ukarania mandatem punkty są usuwane, chyba że kierowca zbierze ich więcej niż 24. W takiej sytuacji jest kierowany na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji w zakresie wszystkich (...)
Jak kierowcy taksówek powinni dbać o bezpieczeństwo w dobie epidemii?
Wytyczne dla funkcjonowania kierowców taksówek w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce opracowało Ministerstwo Rozwoju wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym. Obowiązują one w tzw. strefie zielonej naszego kraju. Co z nich wynika? Nowe zasady bezpieczeństwa obowiązują zaś dla powiatów w strefie czerwonej i żółtej. ##baner## Cel Celem wdrażanych (...)
Czas pracy kierowców - definicje używane w regulacji czasu pracy kierowców
Artykuł ten zawiera zestawienie definicji używanych w regulacjach dotyczących czasu pracy kierowców. Jest to kolejny z artykułów w serii o czasie pracy kierowców. Poniżej przedstawiamy wyjaśnienie definicji odnoszących się do czasu pracy kierowców, zawartych w aktach prawnych odnoszących się do tej tematyki. Kierowca - osoba która prowadzi pojazd (...)
Policjanci codziennie zatrzymują kilkuset nietrzeźwych kierujących. Mimo, że statystyki mówią, iż są oni sprawcami 10 proc. wypadków drogowych, jazda po przysłowiowym "kielichu" jest niedopuszczalna. Takie wypadki kończą się nierzadko tragicznie - dla tych, którzy nie zawinili, czyli normalnych, trzeźwych uczestników dróg. Przykład tylko z wczoraj (...)
Ustawa o czasie pracy kierowców dostosowuje prawo polskie do przepisów Unii Europejskiej. Wdraża dyrektywę 2002/15/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie organizacji czasu pracy osób wykonujących czynności w trasie w zakresie transportu drogowego (dalej dyrektywa). Wobec niektórych kierowców zamiast umowy znajdzie bezpośrednie zastosowanie rozporządzenie (...)
Nowe regulacje dotyczące transportu drogowego
Jakie regulacje wdraża nowa ustawa? Ustawa z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw wchodzi w zasadzie w życie z dniem 3 listopada 2007 r. Podstawowym celem ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw jest wdrożenie dyrektywy 2006/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 (...)
Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży
Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na wakacjach - pod okiem rodziców Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych pociech. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i (...)
Większe bezpieczeństwo ruchu drogowego?
Projekt zmian Wsparcie osób najbliższych ofiar przestępstw ze skutkiem śmiertelnym oraz poprawa bezpieczeństwa na drogach, w szczególności poprzez walkę z przestępstwami drogowymi to główne cele nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, nad którą Rada Ministrów obradowała 13 lipca 2021 r. Projekt zakłada szereg (...)
Komendant powiatowy Policji w Brzezinach mł. insp. Krzysztof Wdowiak pogratulował odwagi i jednocześnie podziękował za wspaniałą postawę panu Krystianowi Adamus, który ujął nietrzeźwego kierowcę.Do zdarzenia doszło 10 stycznia ok. 16:00 w miejscowości Mościska na terenie gminy Jeżów, w powiecie brzezińskim. Wówczas pan Adamus zauważył jadący przed nim samochód marki Polonez, (...)
Pijani kierowcy dłużej posiedzą za kratkami
Za spowodowanie wypadku po pijanemu, w którym ktoś ucierpiał, kierowca trafi do więzienia nawet na 5 lat. Sąd będzie mógł odebrać prawo jazdy „nietrzeźwemu zabójcy" dożywotnio. Posłowie jednogłośnie opowiedzieli się za zaostrzeniem kar dla pijanych kierowców. Za nowelizacją zmian w kodeksie karnym opowiedziało się 432 głosujących, nikt nie (...)
Zmiany w przepisach na prawo jazdy
Nowe kategorie dokumentu, okres próbny dla młodych kierowców i kursy dla tych, którzy uzbierają 24 punkty karne – takie zmiany wprowadzi podpisana przez prezydenta ustawa o kierujących pojazdami. Osoby, które po raz pierwszy wyrobią prawo jazdy kategorii B, zostaną objęte tzw. okresem próbnym, który potrwa 2 lata od daty wydania dokumentu. W tym (...)