Roszczenie o zwrot lasu
Jeśli przed 1 września 1939 r. las został podzielony na parcele nie większe niż 25 ha, nie powinien przechodzić na własność państwa
Dawni właściciele lub ich spadkobiercy mogą domagać się od Skarbu Państwa jego wydania. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego (sygn. IV CSK 226/08).
(...)W 1945 r. cały ten obszar liczący 56 ha został przejęty przez państwo z powołaniem się na dekret PKWN z 12 grudnia 1944 r. o przejęciu niektórych lasów na własność Skarbu Państwa. W myśl art. 1 ust. 1 tego dekretu własnością Skarbu Państwa stały się wszystkie lasy i grunty leśne o obszarze ponad 25 ha stanowiące własność i współwłasność osób fizycznych i prawnych.
(...)Podstawowym problemem w tej sprawie było rozumienie sformułowania „parcele”. Otóż owych 17 ha lasu wchodziło przed wskazaną datą w skład parceli nr 56 o powierzchni nieprzekraczającej 25 ha, wydzielonej na przełomie XIX i XX wieku na podstawie obowiązujących wtedy przepisów prawa niemieckiego. Skarb Państwa argumentował, że nie były to parcele w rozumieniu dekretu z 1944 r., czyli działki ewidencyjne. Parcele te obejmowały obszary gruntu wydzielone ze względu na sposób użytkowania (las, łąka, pastwisko, rola) dla celów podatku od dochodów z gruntu. Nie był to też podział prawny w rozumieniu dekretu.
(...)Sąd Najwyższy, tak jak wcześniej sąd I i II instancji, nie zgodził się z argumentacją Prokuratorii. Sędzia Dariusz Zawistowski odwołał się do stanowiska zajętego przez Sąd Najwyższy w wyroku z 8 maja 1998 r. (sygn. I CSK 664/97) i stwierdził, że SN w obecnym składzie nie znalazł podstaw do odstąpienia od niego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?