Rynek faktoringu w Polsce po III kwartale 2009

3.11.2009

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Po III kwartale 2009 roku firmy faktoringowe zrzeszone w Polskim Związku Faktorów zrealizowały obroty w wysokości 21,6 mld PLN (odnotowując spadek ponad 13% r/r).

Liderem rynku spośród członków PZF jest po III kwartale 2009 r. ING Commercial Finance, którego udział w obrotach firm zrzeszonych w PZF wyniósł 31 proc. Pozycję wicelidera utrzymał Pekao Faktoring w udziałem 16.3  proc. Na trzecim miejscu uplasował się Polfactor (13.6 proc.).

 

Rynek firm faktoringowych po III kwartale 2009; zobacz tutaj

Porady prawne

 

Czy firmy z kłopotami, dotknięte kryzysem mają szansę na faktoring? Na co faktor zwraca szczególną uwagę?

Nawet w sektorach gospodarki, które obecnie uznaje się za wysoce ryzykowne występują podmioty o stabilnej sytuacji finansowej. Dodatkowo klienci funkcjonujący właśnie w takich branżach mogę produkować, świadczyć usługi lub sprzedawać towary na rzecz kontrahentów, którzy z kolei funkcjonują w dziedzinach uznawanych za bezpieczne. Ważne jest, aby sprzedaż odbywała się z odroczonym terminem płatności do stałych partnerów realizujących płatności za dostawy w akceptowalnym terminie. Obecnie faktorzy zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo transakcji, wnikliwie analizując dłużników zgłoszonych do faktoringu, ich wiarygodność, historię współpracy czy warunki sprzedaży produktów, towarów lub usług oraz funkcjonującą we współpracy pomiędzy Dostawcą a dłużnikami dokumentację.

Jakie branże finansują się faktoringiem?

Jeśli chodzi o branże korzystające z usługi faktoringu to od kilku lat na czele jest dystrybucja stali, potem kolejno żywność i napoje, branże samochodowa, meble i produkty z drewna, przemysł , wreszcie przemysł elektrochemiczny i maszynowy.

Udział branż w obrotach faktoringowych - III kwartał 2009; zobacz tutaj

 Źródło: www.polfactor.pl

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne