Rząd nie wytłumaczy opóźnień w legislacji

Nie musi już przygotowywać planu z listą projektów ustaw, które chce przyjąć w każdym półroczu.

Nowe przepisy obowiązują od 1 września. Wprowadza je nowelizacja ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa.

Obowiązek opracowywania programów prac legislacyjnych sprzyjał przewidywalności procesu legislacyjnego.

– Jednak 6-miesięczny okres, na jaki programuje się prace rządu, wydaje się zbyt krótki, a przez to niewystarczający dla zagwarantowania prawidłowego planowania i realizowania zamierzeń legislacyjnych ujętych w programach – zaznaczono w uzasadnieniu noweli.

Przed zmianą prawa przedstawiano obszerny plan legislacyjny na każde półrocze. Zawierał on nawet ponad sto projektów. W konsekwencji na Radę Ministrów trafiało zaledwie do 40 proc. z tych propozycji. Rząd musiał natomiast tłumaczyć, dlaczego nie zrealizował całego planu.

Według odświeżonych przepisów dopiero jak rząd będzie kończył prace nad nowymi ustawami, to przedstawi termin ich przyjęcia podczas debaty w Sejmie. O pracach nad nowym prawem rząd będzie informował posłów raz na pół roku.

- Nowela umożliwi prowadzenie jednego wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów przez całą kadencję rządu, nadając mu tym samym charakter długoterminowego planowania działań legislacyjnych – twierdzą autorzy zmian.

Objęcie wykazem działań legislacyjnych rządu, znajdujących się w różnej fazie zaawansowania, pozwoli po pierwsze na uzyskanie wiedzy o kierunku prowadzonej polityki legislacyjnej w  długim okresie, bez związywania się 6-miesięcznymi terminami.

Po drugie, stworzenie długofalowego planu legislacyjnego będzie stanowiło  podstawę do zaplanowania działań w krótkim czasie, w  sposób zapewniający realność wykonania tych planów.

PODSTAWA PRAWNA: Ustawa z dnia 13 maja 2011 r. o zmianie ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz.U. 2011 nr 161 poz. 966).

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Rząd musiał natomiast tłumaczyć, dlaczego nie zrealizował planu.

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika