Sąd może skazać za głuche telefony

Od 6 czerwca osoby natrętnie nękające innych telefonami, e-mailami czy podglądaniem mogą ponieść odpowiedzialność karną.

Od tego czasu obowiązuje nowy art. 190a kodeksu karnego. Według przepisu każdy, kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech – przypomina Gazeta Prawna.

Co kryje się pod pojęciem nękania? – Ustawodawca nie zamieścił definicji nękania. Katalog zachowań obejmujących to pojęcie jest otwarty. Z założenia ma stanowić uzupełnienie dotychczas kryminalizowanych w kodeksie karnym czynów, takich jak np. znęcanie się, zniewaga, groźby karalne czy naruszanie nietykalności cielesnej. Odmianą stalkingu jest cyberstalking opierający się na uporczywych próbach kontaktu za pośrednictwem internetu – mówi w rozmowie z Gazetą Prawną Katarzyna Zabłocka, prawnik w Kancelarii Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy.

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika