Samowola budowlana karana opłatą, nie rozbiórką - projekt zmian w prawie budowlanym
W Sejmie znajduje sie rządowy projekt zmian w prawie budowlanym.
Rządowy projekt zmiany prawa budowlanego dotyczy między innymi kwestii, kiedy należy uzyskać pozwolenie na rozpoczęcie budowy (art. 28 prawa budowlanego) i jakie czynności podlegają wyłączeniu spod tego obowiązku (art.29 i 30 pr. budow.)
Generalna zasada przewiduje, że roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Już na tym etapie projekt wnosi pewne zmiany, których celem jest uproszczenie procedur. Dodaje mianowicie ustęp drugi do art. 28, który ogranicza krąg podmiotów, którym przysługuje przymiot strony w postępowaniu administracyjnym w sprawie pozwolenia na budowę. Jest tutaj wymieniony inwestor, właściciel lub użytkownik wieczysty albo zarządca sąsiedniej nieruchomości - art. 31 kodeksu postępowania administracyjnego nie stosuje się (nie może być zatem podmiotem organizacja społeczna).
Projekt ingeruje bardzo znacząco w kwestię wyłączeń od obowiązku uzyskania pozwolenia. Dodaje nowe, nieistniejące jeszcze w poprzedniej wersji ustawy kategorie zabudowań, które zwolnione są od uzyskania pozwolenia. Są to:
- Wolnostojące kabiny telefoniczne
- Parkometry z własnym zasilaniem
- Boiska szkolne
- Wiaty przystankowe i peronowe
- Miejsca postojowe dla samochodów osobowych do 10 stanowisk włącznie
- Zatoki parkingowe na drogach wojewódzkich, powiatowych i gminnych
- Przydomowe baseny i oczka wodne o powierzchni do 30 m2
- Pomosty konstrukcji drewnianej, długości całkowitej do 25 m i wysokości (liczonej od korony pomostu do dna akweny) do 2,50 m.
Jednakże projekt zastrzega, że pomosty te podlegają zwolnieniu, jeżeli służą:
- do cumowania niewielkich jednostek pływających, takich jak łodzie, kajaki, jachty
- do uprawniania wędkarstwa
- rekreacji
- Pochylnie dla osób niepełnosprawnych
- Instalacje zbiornikowe na gaz płynny z pojedynczym zbiornikiem o pojemności do 7 m3 , przeznaczone do zasilania instalacji gazowych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych
- Budynki gospodarcze, wiaty i altany o powierzchni zabudowy do 10 m2
- Urządzenia pomiarowe, wraz z ogrodzeniami i drogami wewnętrznymi, państwowej służby hydrologiczno - meteorologicznej (np.
punktów obserwacyjnych stanów wód podziemnych)
W projekcie art. 28 nie znajdziemy już dawnego punktu 1 podpunktu d), który mówił, że pozwolenia nie wymagają także obiekty do neutralizacji ścieków o wydajności do 5 m3 na dobę. Zamiast tego pojawia się w projekcie punkt 3, który mówi o indywidualnych przydomowych oczyszczalniach ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę. Rozszerzenie tej kategorii polega przede wszystkim na odejściu od określenia rodzaju gruntu, na których ta oczyszczalnia się znajduje. Poprzednie obiekty do neutralizacji były wyłączone spod konieczności uzyskania pozwolenia na budowę tylko, gdy były na gruntach związanych z produkcją rolną.Pozostałe punkty w art. 29 ust. 1 zawierają kilka zmian natury stylistycznej.
Co do ustępu drugiego art. 29 rozbudowano wyłączenia dotyczące pozwoleń na wykonanie robót budowlanych, polegających na:- remoncie istniejących obiektów budowlanych, z wyjątkiem obiektów zabytkowych, jeżeli nie obejmuje on zmiany lub wymiany elementów konstrukcyjnych obiektu i instalacji gazowych albo zabezpieczenia przed wpływami eksploatacji górniczej lub powodzią. W punkcie tym zrezygnowano z określenia „nie wpływania na zmianę wyglądu w odniesieniu do otaczającej zabudowy na terenie miast”. Zezwolono jednakże na remont instalacji gazu płynnego w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych
Dodano zwolnienie z wymagania posiadania pozwolenia przy następujących remontach:
- docieplenia ścian budynków o wysokości do 12 m
- utwardzenie powierzchni gruntu na działkach budowlanych.
W projekcie pozwolenia wymaga także melioracja ziemnych stawów rybnych - nie podlega ona zwolnieniu, czego w poprzedniej wersji ustawy nie było.
Projekt dodaje także zwolnienie z pozwolenia na przebudowę, a nie tylko remont sieci telekomunikacyjnych oraz napowietrznych sieci elektroenergetycznych, prowadzonych po dotychczasowych trasach.Brak konieczności pozwolenia nie wyklucza konieczności zgłoszenia właściwemu organowi budowy, bądź wykonywania robót budowlanych. Zwolnienie wymagane jest w prawie każdym przypadku, gdy nie jest konieczne pozwolenie (całkowitemu wyłączeniu - od konieczności posiadania pozwolenia i od konieczności zgłoszenia podlegają na przykład remonty polegające na wstawieniu krat w okna).
Projekt ten zawiera też nowe uregulowania dotyczące kwestii samowoli budowlanej. Wprowadzono przepis, który umożliwia odstąpienie od orzekania o rozbiórce obiektu budowlanego wybudowanego samowolnie, który nie narusza jednak przepisów. Konieczne jest przedstawienie dokumentów, czy istnieje możliwość legalizacji (np. zgodność projektu z niezbędnymi ustaleniami) oraz wniesienie OPŁATY LEGALIZACYJNEJ. Jest ona pięćdziesiokrotnością opłaty za przeprowadzenie obowiązkowej kontroli obiektu budowlanego oddawanego do użytkowania.
Nie oznacza to oczywiście, że samowola jest legalizowana tylko po spełnieniu wymienionych przesłanek. Nie istnieje automatyczna legalizacja.
Wprowadzono także w projekcie nową zasadę, iż każdy obiekt budowlany musi być przed oddaniem do użytkowania objęty kontrolą organu nadzoru budowlanego.Celem jest zbadanie zgodności wykonania obiektu z warunkami pozwolenia na budowę. Kontrola ta jest obowiązkowa i płatna. Opłata zróżnicowana jest w zależności od rodzaju wykonywanego budynku.
O losach projektu będziemy informować na bieżąco.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?