Akcjonariusze spółek publicznych będą mieli szersze możliwości uczestniczenia - m.in. przez Internet - w walnym zgromadzeniu i większy wpływ na decyzje na nim podejmowane. Zapewnić ma to obszerna nowelizacja kodeksu spółek handlowych zawierająca też zmiany ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Nowela, uchwalona 5 grudnia 2008 r. (Dz.U. z 2009 r. nr 2, poz. 28), stała się od dziś obowiązującym prawem. Obejmuje głównie przepisy k.s.h. dotyczące walnego zgromadzenia publicznej spółki akcyjnej (w której akcje są zdematerializowane).
Silniejsza pozycja mniejszych akcjonariuszy
Powiązane artykuły
Odpowiedzialność za zobowiązania spółki komandytowej
Spółka komandytowa jako handlowa spółka osobowa jest podmiotem praw i obowiązków nabytych i zaciągniętych w jej imieniu przez osoby do tego uprawnione. Spółka odpowiada całym majątkiem za zaciągnięte (...)
Wyłączenie pracownika lub organu z postępowania administracyjnego
Określenie przesłanek wyłączenia pracownika od udziału w sprawie ma na celu zapewnienie maksymalnej bezstronności ze strony organu administracyjnego, a także prawidłowość wydanych decyzji. Kodeks (...)
Przejęcie zakładu pracy a jego pracownicy
Coraz częstszą praktyką w obrocie gospodarczym jest łączenie się przedsiębiorców oraz przejmowanie mniejszych przedsiębiorstw przez większe. Połączenia takie mają wpływ nie tylko na łączące (...)
Odliczenie od dochodu darowizn w CIT
Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych pozwala odliczyć od dochodu do opodatkowania określone darowizny na cele pożytku publicznego i kultu religijnego oraz darowizny (...)
Jakie są skutki działania rzekomego pełnomocnika?
Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych albo wynikających z właściwości czynności prawnej, można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela. To uregulowanie zawarte w kodeksie (...)
Na czym polega ulga z tytułu darowizn?
Podstawą prawną tej ulgi jest art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ogólnie mówiąc, odliczeniu od dochodu podlegać mogą przekazane przez podatnika (...)
Od 1 listopada MPP obowiązkowy dla wybranych transakcji
Od 1 listopada 2019 r. mechanizm podzielonej płatności (MPP) będzie obowiązkowy dla faktur powyżej 15 tys. zł brutto, które dotyczą tzw. towarów i usług wrażliwych (np. paliwa, stal, (...)
Jak organizować wesela i przyjęcia w dobie epidemii?
Jeśli organizujesz wesele lub przyjęcie okolicznościowe albo wynajmujesz salę weselną, sprawdź, jak zapewnić bezpoeczeństwo pracownikom i gościom. Zapoznaj się radami Ministerstwa Rozwoju (...)
Jakie praktyki ograniczające konkurencję są zakazane?
Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów stoi na straży zapewnienia wolnej konkurencji wśród przedsiębiorców działających na danym rynku. Ustawa ta dzieli praktyki ograniczające (...)
Jak złożyć wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej?
Sprzedajesz towary lub usługi i nie jesteś pewien czy używasz poprawnej klasyfikacji lub właściwej stawki VAT? Poproś o interpretację Krajową Informację Skarbową - złóż wniosek o wydanie (...)