Skutki odstąpienia od umowy

Korzystając ze swobody umów, kontrahenci mogą określić skutki odstąpienia od umowy inaczej, niż to wynika z przepisów kodeksu cywilnego

Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 27 marca 2008 r. (sygn. II CSK 477/07).Jeśli jednak strony nie zdecydują się na określenie skutków porozumienia odstąpienia od umowy, obowiązuje w tym zakresie art. 395 § 2 kodeksu cywilnego. W myśl tego przepisu w razie skutecznego odstąpienia od umowy uważa się ją za niezawartą.

Jednakże to, co strony już przed odstąpieniem od umowy świadczyły, muszą zwrócić sobie w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna na zasadzie zwykłego zarządu. Za świadczone usługi oraz za korzystanie z rzeczy należy się drugiej stronie odpowiednie wynagrodzenie.

Porady prawne

W praktyce z możliwości innego określenia skutków odstąpienia od umowy korzystają kontrahenci w wypadku umów o roboty budowlane. Jeśli bowiem rozpocznie się już ich realizacja, to trudno o „opcję zerową".

(...)SN zaznaczył też, że strony, w ramach swobody umów, mogą określić skutki odstąpienia od umowy inaczej niż to wynika z art. 395 kodeksu cywilnego.

Rzeczpospolita 1.09.2008 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika