Jak podaje „Rzeczpospolita” z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie wynika, że o świadczenie alimentacyjne może także wystąpić osoba, która wyjechała z Polski na studia zagraniczne.
Zdaniem sądu przeciwne rozumienie ustawowego zwrotu „zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej” należałoby uznać za sprzeczne z podstawową zasadą porządku prawnego Unii Europejskiej, tj. zasadą swobodnego przepływu osób.
Istotne jest jednak, aby wyjazd miał charakter czasowy oraz udało się ustalić, że centrum spraw życiowych danej osoby znajduje się w Polsce.


Potrzebujesz porady prawnej?
O czym powinien wiedzieć cudzoziemiec zamierzający uczyć się w Polsce?
3 listopada br. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 października 2006 r. w // sprawie // podejmowania i // odbywania // przez // cudzoziemców // studiów i // szkoleń oraz ich // uczestniczenia w // badaniach // naukowych i // pracach // rozwojowych. Zastępuje ono poprzednio obowiązujące rozporządzenie Ministra Edukacji (...)
Jak uzyskać 500 zł z programu „Rodzina 500 plus”?
Najważniejsze informacje o programie Program „Rodzina 500 plus” to 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko do ukończenia 18 roku życia. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także na pierwsze dziecko po spełnieniu kryterium dochodowego. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć w gminie, za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przez internet: (...)
Komu przysługują świadczenia z funduszu alimentacyjnego?
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przyznawane są na warunkach określonych w ustawie z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Komu przysługuje prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego? Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują: 1. obywatelom polskim; 2. cudzoziemcom: jeżeli wynika (...)
W pewnych przypadkach na polskie emerytury lub renty mogą liczyć osoby pracujące czy zamieszkałe za granicą. Dowiedz się, jak polacy, którzy mieszkają za granicą, mogą nabyć prawo do polskiej emerytury. Jakie są zasady przyznawania emerytur i rent dla osób pracujących w państwach UE/EFTA? Na czym polega unijna koordynacja świadczeń emerytalno-rentowych? W (...)
Chcesz zostać lekarzem? Skorzystaj z kredytu na studia medyczne Już w lipcu studenci będą mogli złożyć wniosek o kredyt na studia medyczne. Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego uruchomiło Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych. Preferencyjnych kredytów od 18 lipca 2022 r. udzielać będzie Bank Pekao S.A. Fundusz pomoże sfinansować odpłatne (...)
Kredyt studencki w roku akademickim 2018/2019
W okresie od 15 lipca do 20 października 2018 r. studenci oraz doktoranci uczelni i jednostek naukowych, a także osoby ubiegające się o przyjęcie na studia, mogą składać w bankach wnioski o udzielenie niskooprocentowanych kredytów studenckich. Kredyty studenckie z dopłatą do oprocentowania z budżetu państwa zostały wprowadzone w 1998 roku jako element rozszerzenia dostępu do (...)
Zmiana zasad studiowania, szkolenia się i prowadzenia badań naukowych przez cudzoziemców w Polsce
Czego dotyczy nowe rozporządzenie? 3 listopada br. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 października 2006 r. w setOstatni( '1' ); sprawie setOstatni( '2' ); podejmowania i setOstatni( '3' ); odbywania setOstatni( '4' ); przez setOstatni( '5' ); cudzoziemców setOstatni( '6' ); studiów i setOstatni( '7' ); szkoleń oraz ich setOstatni( '8' (...)
Kto może pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie?
Jakich samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie dotyczą nowe przepisy?Od 31 maja 2006 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się jednak przepisy dotychczasowe. Wykształcenie, (...)
Jak ZUS ustala kwotę wolną od potrąceń i egzekucji?
Gdy komornik egzekwuje należność od emeryta lub rencisty za pośrednictwem ZUS (z jego emerytury lub renty), ZUS uwzględnia kwotę wolną od potrąceń i egzekucji. W jaki sposób ustala się tę kwotę? Wskazówki Forum Współpracy W związku z pojawiającymi się przypadkami kwestionowania przez organy egzekucyjne zasad postępowania organów rentowych Zakładu Ubezpieczeń (...)
Jakie przedmioty i jakie sumy są wyłączone spod egzekucji?
Jakich przedmiotów nie może zająć komornik? Kodeks postępowania cywilnego stanowi, że nie podlegają egzekucji: 1) przedmioty urządzenia domowego, pościel, bielizna i ubranie codzienne, niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny, a także ubranie niezbędne do pełnienia służby lub wykonywania zawodu, 2) zapasy żywności i opału niezbędne (...)
Zmiany dla dobra dzieci i rodzin?
Orzeczenie alimentów w kilka dni, skuteczne egzekwowanie prawa dziecka do kontaktów z rodzicami, ochrona najmłodszych przed przemocą – to podstawowe założenia przyjętego przez Radę Ministrów projektu reformy prawa rodzinnego. Rząd przyjął reformę prawa rodzinnego Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych (...)
Z jaką częstotliwością pracodawca może dokonywać potrąceń z wynagrodzenia za pracę pracownika?
Na czym polega ochrona wynagrodzenia za pracę? Polskie prawo stoi na straży ochrony wynagrodzenia za pracę. Przejawia się to w różnych zakazach i nakazach, skierowanych zarówno do pracodawcy, osób trzecich (wierzycieli pracownika), jak i do samego pracownika. Ochrona ta przejawia się w: nakazie dokonywania wypłaty wynagrodzenia w stałym i z góry ustalonym (...)
Kolejne zmiany kodeksu postępowania cywilnego, czyli komornik ograniczony dzięki protestom szpitali
Ostatnio przetoczyła się burza nad zmienionymi przepisami kodeksu postępowania cywilnego w związku z zagrożeniem, jakie dla wynagrodzeń pracowników niosłaby ewentualna egzekucja z majątku pracodawcy. Sejm postanowił wyjść naprzeciw żądaniom protestujący. W związku z tym, iż wynagrodzenie za pracę jest bezsprzecznie podstawowym prawem każdego obywatela świadczącego pracę na rzecz (...)