Stypendia dla studentów – nowe zasady przyznawania
Nowelizacja określa zasady bezzwrotnej pomocy materialnej dla studentów zarówno uczelni państwowych jak i niepaństwowych. Pomoc ma być przewidziana niezależnie od systemu studiów, na jakich dana osoba studiuje. Projekt ma na celu realizacje zapisanej w Konstytucji RP zasady powszechnego i równego dostępu do wykształcenia (art. 70 ust. 4)
Uprawnieni i rodzaje pomocy
Pomoc jest przewidziana dla studentów niezależnie od tego czy studiują na uczelni państwowej, czy prywatnej. Nie ma znaczenia, na jakim trybie studiów się znajdują. Pomoc ma przybrać następujące formy:
- stypendium socjalnego
- stypendium za wyniki w nauce lub sporcie
- stypendium ministra za osiągnięcia w nauce
- stypendium ministra za wybitne osiągnięcia sportowe
- zapomogi
W ramach pomocy uczelnia będzie mogła dokonać remontów budynków przeznaczonych dla studentów.
Warunki uzyskania pomocy
Ustawa określa zasady, na jakich możliwe jest występowanie o zapomogi. Przewiduje się, że szczegółowe warunki określone zostaną w regulaminie ustanowionym przez rektora danej uczelni wyższej.
Zapomogę otrzyma student, którego dochód nie przekracza stawki ustalonej w regulaminie rektora. W ustawie ustalono jednak, że nie może on być większy niż 569 zł.
Niektórzy studenci będą mieli możliwość uzyskania większego stypendium. Będą to:
- studenci ponoszący większe koszty w wyniku niepełnosprawności potwierdzonej odpowiednim orzeczeniem lekarskim
- studenci dzienni w wypadku zamieszkiwania w domu studenckim lub w innym obiekcie, a jego lokalizacja powodowała konieczność dojazdu na uczelnie, co w znacznym stopniu utrudniałoby studiowanie.
Przewiduje się limit łącznej wysokości przyznanego stypendium socjalnego i stypendium za wyniki w nauce i sporcie. Stanowi on 90% najniższego wynagrodzenia asystenta w ostatnim miesiącu. Limit nie dotyczy stypendiów powiększanych w wypadku niepełnosprawności studenta.
Ustawa czeka na podpis Prezydenta.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 28 maja 2004 r. o zmianie ustawy o szkolnictwie wyższym [tekst ustawy]
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?