José Manuel Barroso uznał żądania Czech, dotyczące zmian w traktacie lizbońskim, za absurdalne - donosi dzisiejsza Gazeta Wyborcza. Prezydent Klaus wysunął wniosek o wprowadzenie do dokumentu zapisu gwarantującego, że nie stanie się on podstawą do roszczeń majątkowych Niemców sudeckich wysiedlonych z Czechosłowacji po II wojnie. Według szefa KE zmiana w traktacie pociągnęłaby za sobą konieczność ponownej ratyfikacji dokumentu w 26 krajach. „Przypominam, że to Klaus podpisał wniosek o przyjęcie Czech do UE. I oczekujemy, że wywiąże się teraz ze zobowiązań swego kraju wobec Unii" - mówił, cytowany przez GW, José Manuel Barroso.
Unia Europejska nie ustąpi Klausowi
Powiązane artykuły
Zawieszenie władzy rodzicielskiej 2025 - przesłanki, procedura, skutki
Kompletny przewodnik po zawieszeniu władzy rodzicielskiej: przesłanki, procedura sądowa, skutki prawne i przywrócenie władzy. Aktualne przepisy 2025.
Przygotuj się na brexit
30 marca 2019 r. Wielka Brytania opuści UE. Skutki tego aktu będą odczuwalne dla obywateli, przedsiębiorstw i administracji zarówno UK, jak i w UE. Wynik negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej (...)
Europejskie poświadczenie spadkowe
Europejskie poświadczenie spadkowe to nowy rodzaj dokumentu potwierdzającego, że osoba w nim wymieniona posiada określone w tym dokumencie prawa do spadku. Podobną rolę pełni obecnie w Polsce (...)
Jak wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?
Kartę możemy uzyskać, kontaktując się ze swoją instytucją ubezpieczenia zdrowotnego, która odpowiada także za pokrycie naszych kosztów opieki zdrowotnej.
Sądy UE
Od utworzenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w roku 1952 jego zadaniem jest czuwanie „nad poszanowaniem prawa w wykładni i stosowaniu\" traktatów. W ramach tego zadania Trybunał (...)
Oznaczanie produktów spożywczych informacją o kraju pochodzenia
Przepisy wymagają oznaczania produktów spożywczych informacją o kraju pochodzenia.
Czym jest podatek?
Podatek jest nieodpłatnym (i nieekwiwalentnym) i bezzwrotnym świadczeniem pieniężnym o charakterze ogólnym (czyli powszechnym), które jest nakładane jednostronnie przez państwo (...)
Samorząd terytorialny - co to jest i po co jest?
Samorząd terytorialny jest formą organizacji społeczności lokalnych powołaną do kierowania i zarządzania sprawami publicznymi w interesie mieszkańców. Do istotnych cech samorządu zaliczyć należy (...)
Sukcesja firm jednoosobowych
Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, (...)
Zagraniczne podróże ze zwierzętami
Planując podróż do innego kraju ze swoim pupilem, koniecznie trzeba sprawdzić wszystkie wymogi, aby zwierzę zostało wpuszczone do środka transportu oraz do państwa docelowego, i spełnić (...)