Ustawa o Funduszu Poręczeń Unijnych

W dniu 12 maja 2004 r. Prezydent podpisał ustawę o Funduszu Poręczeń Unijnych. Ustawa przewiduje utworzenie w ramach Banku Gospodarki Krajowej funduszu, z którego bank będzie udzielał gwarancji lub poręczeń spłaty kredytów lub pożyczek udzielanych przez banki, a także wykonania zobowiązań wynikających z emisji obligacji. Rozwiązania znajdujące się w ustawie mają ułatwić pozyskiwanie środków z funduszy unijnych, które są dostępne dla Polski po przystąpieniu do Unii Europejskiej w dniu 1 maja 2004 r.

O gwarancje i poręczenia z funduszu mogą starać się osoby występujące o pomoc z funduszy unijnych. Gwarancją i poręczeniem są objęte:

  • kwota kredytu przeznaczonego na finansowanie nakładów refinansowych ze środków Unii Europejskiej,
  • kwota kredytu przeznaczonego na finansowanie wkładu własnego kredytobiorcy realizującego przedsięwzięcie finansowane ze środków Unii Europejskiej.

Przedmiotem gwarancji może być też wykonanie zobowiązania z tytułu wyemitowanych obligacji. Odbywa się to na zasadach identycznych jak w wypadku poręczenia kredytu.

Zgodnie z ustawą poręczenie lub gwarancja nie zostanie przyznana po uruchomieniu kredytu lub emisji obligacji. Maksymalna kwota gwarancji lub poręczenia nie może przekroczyć równowartości 5 000 000 euro. Przeliczenia na złotówki dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski. Wysokość gwarancji oraz poręczenia ma zostać ograniczona:

  • w wypadku kredytu przeznaczonego na finansowanie nakładów refinansowanych ze środków Unii Europejskiej do wartości 80% kwoty kredytu,
  • w wypadku kredytu przeznaczonego na finansowanie wkładu własnego kredytobiorcy realizującego przedsięwzięcie finansowane ze środków Unii Europejskiej do wysokości 60% kwoty kredytu.

Do kwoty kredytu nie można doliczać odsetek. Osoba zainteresowana uzyskaniem poręczenia i gwarancji będzie zobowiązana złożyć wniosek do Banku Gospodarki Krajowej. Projekt pozwala na złożenie go za pośrednictwem banku, w którym pozyskiwany jest kredyt. BGK dokona analizy czy wnioskodawca jest w stanie spłacić pożyczkę. Jeśli uzna, że tak, to po uiszczeniu prowizji przyznana zostanie gwarancja lub poręczenie. Kredyt poręczony przez fundusz może zostać wykorzystany tylko na określone we wniosku projekty. Gdy zostanie przeznaczony na inne cele, gwarancja i poręczenie wygasa.

Ustawa przewiduje, że Fundusz Poręczeń Unijnych będzie działał przez 6 lat. Po tym okresie miałby ulec likwidacji.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o Funduszu Poręczeń Unijnych [tekst ustawy]

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika