W pozwie obowiązkowo PESEL i NIP

Zaledwie tydzień temu weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, a już wśród prawników budzi ona kontrowersje. Otóż, od dnia 7 lipca obowiązkowym elementem pozwu wnoszonego do sądu jest PESEL bądź NIP pozwanego. Problem może pojawić się już na tym etapie postępowania, gdyż nierzadko się zdarza, że powód nie posiada numeru PESEL pozwanego.

W takiej sytuacji właściwy numer może ustalić sąd. Aby to było możliwe, konieczne jest podanie adresu zameldowania (nie zamieszkania) pozwanego, co także może nastręczyć trudności. W przypadku niemożności ustalenia adresu zameldowania i właściwego numeru identyfikacyjnego pozwanego, sąd może zawiesić postępowanie.

Nowelizacja została wprowadzona jako efekt medialnie rozpowszechnionej sprawy egzekucji komorniczej osoby, która posiadała identyczne imię i nazwisko jak dłużnik, oczywiście nim nie będąc.

Zmiany procedury cywilnej prowadzą więc do jednego wniosku. Aby dobrze zabezpieczyć się na wypadek przyszłego, ewentualnego postępowania sądowego, warto w umowach z osobami fizycznymi wpisywać niezbędne dane z dowodu – adres zameldowania (który może być przecież inny od adresu zamieszkania) a także PESEL.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 10 maja 2013 roku o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 654)

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • $ 2015-07-17 10:27:54

    Kris mylisz pojęcia.Pesel potrzebny jest na osoby fizyczne i sprawy z nimi właśnie a CEIDG czy rejestry gminne,KRS służą do spraw z firmami.

  • kris 2015-07-16 19:27:12

    Nareszcie porządek w tym zakresie, chciaz pozostawiono kontrowesyjne stosowanie w powie miejsca zamieszkania pozwanego przedsiębiorcy a nie mejsce podane w CEIDG jako skuteczny adres do doręczeń równiez pism sądowych. Dlaczego?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika