Własność intelektualna - prawo w społeczeństwie wiedzy

Konferencja „WÅ‚asność intelektualna, czyli prawo w spoÅ‚eczeÅ„stwie wiedzy” to ogólnopolska konferencja naukowa o charakterze studencko-doktoranckim, której celembÄ™dzie przekrojowe ukazanie problematyki prawa wÅ‚asnoÅ›ci intelektualnej, w szczególnoÅ›ci w kontekÅ›cie stojÄ…cych przed nim współczeÅ›nie wyzwaÅ„.

Konferencja odbÄ™dzie siÄ™ 9 maja 2013 w budynku dawnej biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, sala 308, ul. Krakowskie PrzedmieÅ›cie 26/28, Warszawa.


Prawo własności intelektualnej to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi prawa w Polsce. Swoim zakresem obejmuje ono regulacje z różnych dziedzin prawa, które wiąże wspólny przedmiot ochrony, jakim są dobra niematerialne.

Porady prawne


Nieustanny rozwój i popularność tej gałęzi prawa stanowi wyraz znaczenia jakie we współczesnym świecie nadaje się wytworom ludzkiego umysłu. W obecnym społeczeństwiewymiana informacji jest nie mniej istotna niż wymiana towarów, a dobra niematerialne niejednokrotnie przedstawiają dla uczestników obrotu gospodarczego większą wartość niż przedmioty materialne.
Prawo własności intelektualnej jest przejawem otwarcia nauki i praktyki prawa na zachodzące w stosunkach społecznych zmiany. Stanowi próbę odejścia od zakorzenionego w historii spojrzenia na instytucję własności i materializmu tradycyjnie pojmowanej cywilistyki.Celem naszej konferencji jest ukazanie tej bogatej i niezwykle ciekawej gałęzi prawa, która przez wielu studentów prawa wciąż pozostaje niezauważona. Zależy nam, aby podjęte podczas konferencji rozważania miały walor aktualności i zawierały odniesienia do współczesnejsytuacji w zakresie własności intelektualnej. Naszą analizę prawnych aspektów dóbr niematerialnych pragniemy podzielić tematycznie na cztery panele.


W pierwszym chcemy poruszyć szeroki problem roli jaką we współczesnym społeczeństwie odgrywa informacja. Wszakże nie bez przyczyny mówi się, że informacja to obecnie najcenniejszy towar na rynku. Jest to odpowiedni panel m.in. na zagadnienia ochrony danych osobowych, baz danych, tajemnicy przedsiębiorstwa, informacji publicznej, informacji niejawnych.
Panel drugi dotyczyć bÄ™dzie problematyki prawa autorskiego, szczególnie w perspektywie stojÄ…cych przed nim w Å›wiecie współczesnym wyzwaÅ„. W XXI wieku – w dobie bÅ‚yskawicznego rozwoju technologicznego, problem ochrony ludzkiej twórczoÅ›ci daje o sobie znać na każdym kroku. Czy prawo powinno zmierzać w kierunku wiÄ™kszej liberalizacji dostÄ™pu do utworów, czy jednak chronić twórcÄ™ i jego interesy? I jak to rzeczywiÅ›cie współczeÅ›nie wyglÄ…da? To kluczowe pytania, na które odpowiedzi bÄ™dziemy szukać w panelu drugim.


Trzeci panel obejmować będzie zagadnienia prawa własności przemysłowej, które stanowi najistotniejszy z gospodarczego punktu widzenia obszar występowania dóbr niematerialnych. Współcześnie własność intelektualna jest elementem strategicznym działalności konkurujących ze sobą na wolnym rynku podmiotów. Ochrona dóbr niematerialnych stanowi obecnie nieodłączny komponent działalności gospodarczej. Jej wagę postaramy się ukazać w panelu trzecim.


Zwieńczeniem konferencji będzie przedstawienie prawa własności intelektualnej w perspektywie międzynarodowej i prawnoporównawczej. Jakie znaczenie ma ta gałąź prawa w skali międzynarodowej? Jak ukształtowana jest w systemach prawnych innych państw i jaką odgrywa w nich rolę? Podejmując te rozważania na koniec, mamy nadzieję, że poszerzą one horyzonty naszej analizy prawa własności intelektualnej i podsuną nam wiele rozwiązań w tej dziedzinie, które można wykorzystać na gruncie polskiego systemu prawnego.


PANELE:
1) „SpoÅ‚eczeÅ„stwo wiedzy - spoÅ‚eczeÅ„stwo informacyjne”,
2) „Wszystkie prawa zastrzeżone? - prawo autorskie w dobie rozwojutechnologicznego”,
3) „WÅ‚asność intelektualna w obrocie gospodarczym”,
4) „Globalne spoÅ‚eczeÅ„stwo wiedzy - prawo wÅ‚asnoÅ›ci intelektualnej w ujÄ™ciumiÄ™dzynarodowym i prawnoporównawczym”.


Kontakt:
e-mail:facebook:
komisja. kultury.wpia.uw@gmail.comhttp://www.facebook.com/kultkom


Terminarz:
26 kwietnia – upÅ‚yw terminu rejestracji dla uczestników czynnych; upÅ‚yw terminunadsyÅ‚ania abstraktów (maksymalnie 2000 znaków, czcionka Times New Roman 12,interlinia 1,5).
28 kwietnia – termin selekcji nadesÅ‚anych zgÅ‚oszeÅ„; ustalenie programu.
9 maja – termin konferencji.

źródło: materiały promocyjne konferencji


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika