Konferencja „WÅ‚asność intelektualna, czyli prawo w spoÅ‚eczeÅ„stwie wiedzy” to ogólnopolska konferencja naukowa o charakterze studencko-doktoranckim, której celembÄ™dzie przekrojowe ukazanie problematyki prawa wÅ‚asnoÅ›ci intelektualnej, w szczególnoÅ›ci w kontekÅ›cie stojÄ…cych przed nim wspóÅ‚czeÅ›nie wyzwaÅ„.
Konferencja odbędzie się 9 maja 2013 w budynku dawnej biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, sala 308, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa.
Prawo wÅ‚asnoÅ›ci intelektualnej to obecnie jedna z najszybciej rozwijajÄ…cych siÄ™ gałęzi prawa w Polsce. Swoim zakresem obejmuje ono regulacje z różnych dziedzin prawa, które wiąże wspólny przedmiot ochrony, jakim sÄ… dobra niematerialne.
Nieustanny rozwój i popularność tej gałęzi prawa stanowi wyraz znaczenia jakie we wspóÅ‚czesnym Å›wiecie nadaje siÄ™ wytworom ludzkiego umysÅ‚u. W obecnym spoÅ‚eczeÅ„stwiewymiana informacji jest nie mniej istotna niż wymiana towarów, a dobra niematerialne niejednokrotnie przedstawiajÄ… dla uczestników obrotu gospodarczego wiÄ™kszÄ… wartość niż przedmioty materialne.
Prawo wÅ‚asnoÅ›ci intelektualnej jest przejawem otwarcia nauki i praktyki prawa na zachodzÄ…ce w stosunkach spoÅ‚ecznych zmiany. Stanowi próbÄ™ odejÅ›cia od zakorzenionego w historii spojrzenia na instytucjÄ™ wÅ‚asnoÅ›ci i materializmu tradycyjnie pojmowanej cywilistyki.Celem naszej konferencji jest ukazanie tej bogatej i niezwykle ciekawej gałęzi prawa, która przez wielu studentów prawa wciąż pozostaje niezauważona. Zależy nam, aby podjÄ™te podczas konferencji rozważania miaÅ‚y walor aktualnoÅ›ci i zawieraÅ‚y odniesienia do wspóÅ‚czesnejsytuacji w zakresie wÅ‚asnoÅ›ci intelektualnej. NaszÄ… analizÄ™ prawnych aspektów dóbr niematerialnych pragniemy podzielić tematycznie na cztery panele.
W pierwszym chcemy poruszyć szeroki problem roli jakÄ… we wspóÅ‚czesnym spoÅ‚eczeÅ„stwie odgrywa informacja. Wszakże nie bez przyczyny mówi siÄ™, że informacja to obecnie najcenniejszy towar na rynku. Jest to odpowiedni panel m.in. na zagadnienia ochrony danych osobowych, baz danych, tajemnicy przedsiÄ™biorstwa, informacji publicznej, informacji niejawnych.
Panel drugi dotyczyć bÄ™dzie problematyki prawa autorskiego, szczególnie w perspektywie stojÄ…cych przed nim w Å›wiecie wspóÅ‚czesnym wyzwaÅ„. W XXI wieku – w dobie bÅ‚yskawicznego rozwoju technologicznego, problem ochrony ludzkiej twórczoÅ›ci daje o sobie znać na każdym kroku. Czy prawo powinno zmierzać w kierunku wiÄ™kszej liberalizacji dostÄ™pu do utworów, czy jednak chronić twórcÄ™ i jego interesy? I jak to rzeczywiÅ›cie wspóÅ‚czeÅ›nie wyglÄ…da? To kluczowe pytania, na które odpowiedzi bÄ™dziemy szukać w panelu drugim.
Trzeci panel obejmować bÄ™dzie zagadnienia prawa wÅ‚asnoÅ›ci przemysÅ‚owej, które stanowi najistotniejszy z gospodarczego punktu widzenia obszar wystÄ™powania dóbr niematerialnych. WspóÅ‚czeÅ›nie wÅ‚asność intelektualna jest elementem strategicznym dziaÅ‚alnoÅ›ci konkurujÄ…cych ze sobÄ… na wolnym rynku podmiotów. Ochrona dóbr niematerialnych stanowi obecnie nieodłączny komponent dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej. Jej wagÄ™ postaramy siÄ™ ukazać w panelu trzecim.
ZwieÅ„czeniem konferencji bÄ™dzie przedstawienie prawa wÅ‚asnoÅ›ci intelektualnej w perspektywie miÄ™dzynarodowej i prawnoporównawczej. Jakie znaczenie ma ta gałąź prawa w skali miÄ™dzynarodowej? Jak uksztaÅ‚towana jest w systemach prawnych innych paÅ„stw i jakÄ… odgrywa w nich rolÄ™? PodejmujÄ…c te rozważania na koniec, mamy nadziejÄ™, że poszerzÄ… one horyzonty naszej analizy prawa wÅ‚asnoÅ›ci intelektualnej i podsunÄ… nam wiele rozwiÄ…zaÅ„ w tej dziedzinie, które można wykorzystać na gruncie polskiego systemu prawnego.
PANELE:
1) „SpoÅ‚eczeÅ„stwo wiedzy - spoÅ‚eczeÅ„stwo informacyjne”,
2) „Wszystkie prawa zastrzeżone? - prawo autorskie w dobie rozwojutechnologicznego”,
3) „WÅ‚asność intelektualna w obrocie gospodarczym”,
4) „Globalne spoÅ‚eczeÅ„stwo wiedzy - prawo wÅ‚asnoÅ›ci intelektualnej w ujÄ™ciumiÄ™dzynarodowym i prawnoporównawczym”.
Kontakt:
e-mail:facebook:
komisja. kultury.wpia.uw@gmail.comhttp://www.facebook.com/kultkom
Terminarz:
26 kwietnia – upÅ‚yw terminu rejestracji dla uczestników czynnych; upÅ‚yw terminunadsyÅ‚ania abstraktów (maksymalnie 2000 znaków, czcionka Times New Roman 12,interlinia 1,5).
28 kwietnia – termin selekcji nadesÅ‚anych zgÅ‚oszeÅ„; ustalenie programu.
9 maja – termin konferencji.
źródÅ‚o: materiaÅ‚y promocyjne konferencji