Usunięcie mniejszościowego wspólnika ze spółki z ograniczona odpowiedzialnością może odbyć się w sposób całkowicie legalny - donosi Gazeta Prawna. Gdy współpraca między wspólnikami nie układa się pomyślnie, a spory wpływają niekorzystnie na funkcjonowanie spółki, to możemy wykorzystać przepisy kodeksu spółek handlowych. Przewiduje on możliwość usunięcia wspólnika, z którym nie można się porozumieć. Jak to zrobić? Wystarczy, że większościowi udziałowcy złożą pozew o wyłączenie mniejszościowego udziałowca. Cała sprawa jest w tym przypadku rozpatrywana zgodnie z procedurą dla spraw gospodarczych - czytamy na łamach Gazety Prawnej.
Wykluczenie mniejszościowego udziałowca jedynie z pozwem
Powiązane artykuły
Wydziedziczenie 2025 - Przewodnik krok po kroku. Kiedy i jak wydziedziczyć spadkobiercę?
Kompletny przewodnik po wydziedziczeniu w 2025 roku. Poznaj 3 przyczyny wydziedziczenia, procedurę, skutki prawne i najnowsze orzecznictwo. Sprawdź jak skutecznie sporządzić testament.
Spółka cywilna - Zasady funkcjonowania, wady i zalety spółki cywilnej w 2025 roku
Kompletny przewodnik po spółce cywilnej w 2025 roku. Dowiedz się o zasadach funkcjonowania, zaletach, wadach i nowych regulacjach podatkowych obowiązujących od 2025.
Kiedy przedawniają się roszczenia? Jakie są skutki przedawnienia?
Kompletny przewodnik po przedawnieniu roszczeń w 2025 roku. Terminy przedawnienia, skutki, ochrona konsumentów, mediacja i zawezwanie do próby ugodowej.
Ustalenie ojcostwa a roszczenia z tym związane
Ojcostwo mężczyzny jest ustalane ,, automatycznie? w sytuacji, kiedy dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, gdyż w (...)
Immisje - czyli co zrobić, jeżeli sąsiad zakłóca korzystanie z mieszkania lub działki?
Kompleksowy przewodnik po immisjach sąsiedzkich w 2025 roku. Dowiedz się jak skutecznie bronić się przed uciążliwymi sąsiadami, jakie przysługują Ci prawa i jak dochodzić odszkodowań.
Odpowiedzialność za zobowiązania spółki komandytowej
Spółka komandytowa jako handlowa spółka osobowa jest podmiotem praw i obowiązków nabytych i zaciągniętych w jej imieniu przez osoby do tego uprawnione. Spółka odpowiada całym majątkiem za zaciągnięte (...)
Zaprzeczenie ojcostwa - Co jeśli Twój mąż nie jest ojcem dziecka?
Zaprzeczenie ojcostwa umożliwia małżonkowi wykazanie, iż nie jest on biologicznym ojcem dziecka urodzonego przez jego żonę. Ma ono niezwykle doniosłe znaczenie, bowiem przyjmuje się, że jeżeli (...)
Do którego sądu złożyć pozew o zapłatę?
Dochodząc swojej należności, musimy oprócz zebrania odpowiednich dowodów, sformułować odpowiednie zapisy w pozwie. Jednym z najistotniejszych jego elementów, jest wskazanie Sądu (...)
Kiedy i w jakim trybie możesz zaskarżyć uchwały walnego zgromadzenia spółdzielni
Spółdzielnia jako osoba prawna prowadzi swoją działalność za pomocą organów, takich jak: walne zgromadzenie, rada nadzorcza i zarząd spółdzielni. Źródłem działań przez nie przedsiębranych (...)
Zrzeczenie się spadku - Gdy nie chcesz po kimś dziedziczyć
Zgodnie z obowiązującym prawem spadkowym, jeżeli spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu to w momencie otwarcia spadku (czyli śmierci spadkodawcy) obowiązują przepisy ustawowe dotyczące (...)