Za czuwanie przy dziecku zapłacisz więcej

Jeśli obecności rodziny przy chorym nie zleci lekarz, szpital musi doliczyć do pobieranej opłaty podatek VAT.

Szpitale pobierają opłaty w związku z realizacją prawa pacjenta do obecności osoby bliskiej oraz dodatkowej opieki pielęgnacyjnej, np. za towarzyszenie podczas porodu czy opiekę rodzica nad dzieckiem w trakcie hospitalizacji – pisze Rzeczpospolita.

Według dyrektora izby skarbowej w Poznaniu do takich opłat należy doliczać podatek VAT. Nie trzeba płacić go tylko wtedy, gdy zgodnie z zaleceniem lekarskim obecność osoby bliskiej jest niezbędna do leczenia hospitalizowanego. Oznacza to, że bez takiego zezwolenia np. rodzice czuwający w szpitalu przy dziecku zapłacą więcej.

Porady prawne

Centrum Zdrowia Dziecka w podwarszawskim Międzylesiu uważa taka interpretację przepisów za absurd. – Zdecydowaliśmy się nie opodatkowywać VAT opłat za pobyt rodziców, których dzieci przebywają w naszym centrum, bo uważamy, że są to usługi ściśle związane ze świadczeniami opieki medycznej – wyjaśnia Rzeczpospolitej Paweł Trzciński, rzecznik prasowy placówki. – Oczywiście, jeśli to satysfakcjonuje fiskusa, lekarze w każdym wypadku będą wpisywać do kart naszych pacjentów zalecenie pobytu osoby najbliższej. Jest to jednak zbędna biurokracja – dodaje Trzciński.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika