Za pływanie po pijaku zabierają prawo jazdy

Żeglarz złapany na jachcie „z silnikiem" na podwójnym gazie traci teraz uprawnienia do kierowania samochodem.

Oprócz kary grzywny sądy orzekają również zakaz prowadzenia pojazdów, co w praktyce skutkuje utratą prawa jazdy – pisze Rzeczpospolita.

Sprzeciwia się temu poseł Wojciech Saługa, który wysłał do resortu sprawiedliwości interpelację w tej sprawie. – Prawo jazdy nie jest dokumentem koniecznym do prowadzenia jachtu – pisze poseł do ministerstwa. Saługa zaznacza, że takim dokumentem jest patent żeglarski bądź sternika jachtowego. - Brak prawa jazdy nie wyklucza otrzymania patentu. Dlaczego zatem, skoro nie jest to dokument wymagany, odbiera się go w wypadku naruszenia przepisów? – pyta poseł w interpelacji.

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Mateusz 2013-06-30 15:17:15

    Jeżeli dobrze rozumiem to poseł Saługa twierdzi, że za prowadzenie samochodu osobowego pod wpływem alkoholu przez kierowce posiadającego prawojazdy np kat A + C + CE powinno karać się tylko unieważnieniem kategorii A. Trochę chore podejście do sprawy. Ale z drugiej strony alkohol w żeglarstwie zawsze brał czynny udział i zaostrzenie przepisów może być dość bolesne dla "starych żeglarzy" (bo akurat posiadacze "współczesnych" patentów dużego pojęcia o żegludze mieć nie mogą - ja patent żeglarza robiłem przez 2 tygodnie z czego 7 dni na jachcie, a teraz słyszę że w 4-6 dni da się zrobić) . Sam żegluję od wielu lat (pierwszy raz w wieku 5 lat z ojcem, od 7 roku życia żeglowałem sportowo) i nie ukrywam że na jachcie zawsze towarzyszy mi puszka piwa. Wszystko w rozsądnych ilościach, ale jestem pewien że nie raz miałem troszkę ponad 0,5 promila.

  • K 2013-06-11 20:28:02

    Trzeba tępić pijaków prowadzących cokolwiek - od roweru po samolot. Jednak nie jestem za zabieraniem prawa jazdy za pływanie jachtem. Wystarczy zabierać samochód za jazdę po pijaku, zabierać jacht za sterowanie nim po wypiciu. Jako narzędzie przestępstwa.

  • 1952 2013-06-06 21:45:46

    Prawo Jazdy zabiera się za kierowanie wszelkimi pojazdami w ruchu drogowym, czy szlak wodny jest ruchem drogowym, następna interpretacja prawa w/g uznania idiotów.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika