Zasady zwrotu należności w umowie z deweloperem

W umowie dewelopera z klientem trzeba określić, kiedy - po jego rezygnacji z budowy domu- nastąpi zwrot wpłaconych pieniędzy.

Z usług warszawskiego dewelopera - spółki Miniwille - korzystał J., który chciał zbudować dom jednorodzinny. Po wpłacie części pieniędzy deweloper rozpoczął budowę. J. postanowił jednak wycofać się, bo miał trudności z uzyskaniem kredytu - bank zgłaszał wątpliwości dotyczące stanu prawnego działki, na której trwała budowa.

Deweloper odmówił zwrotu pieniędzy. Powołał się na jedną z klauzul w umowie, która przewidywała, że klient otrzyma pieniądze dopiero po sprzedaży budowanego domu wraz z prawem współwłasności działki. Oznaczało to, że może liczyć na zwrot dopiero wtedy, gdy deweloper znajdzie innego nabywcę. Deweloper zastrzegł też w umowie, że pomniejszy zwracaną kwotę o 5 proc. zaliczki. J. wystąpił więc do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o uznanie tych postanowień za niedozwolone klauzule umowne. Inna zaskarżona klauzula dotyczyła poddania ewentualnych sporów pomiędzy klientem a deweloperem pod rozstrzygnięcie sądu polubownego powoływanego specjalnie w tym celu. Z powodu tego zapisu J. miał bowiem problem z wystąpieniem przed sądem powszechnym z powództwem o zwrot pieniędzy.

Porady prawne

Rzeczpospolita 06.09.2005


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika