Także przed uregulowaniem służebności przesyłu w kodeksie cywilnym przedsiębiorstwo przesyłowe mogło nabyć taką służebność w drodze zasiedzenia. Potwierdził to Sąd Najwyższy (sygn. III CZP 89/08) w swojej uchwale. (...) SN uznał,iż dla wyjaśnienia tych wątpliwości wystarczy stwierdzenia, że przed ustawowym uregulowaniem służebności przesyłu (w art. 305[1]- 305[4] k.c.) dopuszczalne było nabycie przez przedsiębiorstwo w drodze zasiedzenia służebności o treści odpowiadającej służebności przesyłu.
Zasiedzenie służebności przesyłu
Powiązane artykuły
Zasiedzenie nieruchomości i rzeczy ruchomych - Poradnik 2025
Kompletny poradnik po zasiedzeniu w 2025 roku. Poznaj warunki, terminy, procedury i koszty nabycia własności przez zasiedzenie nieruchomości i rzeczy ruchomych.
Służebność od A do Z, czyli jak rozwiązać spór z sąsiadem
Wszystko o służebności gruntowej, osobistej i drogowej. Poznaj przepisy, sposoby ustanowienia, wygaśnięcia i rozwiązywania sporów sąsiedzkich w 2025 roku.
Nabycie przez zasiedzenie użytkowania wieczystego i służebności gruntowej
Przedmiotem zasiedzenia jako sposobu nabycia może być prawo własności lub użytkowania wieczystego. Ponadto służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie - ale tylko w wypadku, gdy (...)
Czego dotyczy zasiedzenie?
Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. Zasiedzenie jest więc sposobem nabycia własności przez upływ czasu. Zasiedzenie jest sposobem (...)
Jak stwierdza się zasiedzenie nieruchomosci?
Jeżeli minęły już terminy posiadania przewidziane prawem (dla nieruchomości - 20 lub 30 lat nieprzerwanego posiadania, dla ruchomości - 3 lata posiadania w dobrej wierze), można wystąpić z wnioskiem (...)
Czym są dobra i zła wiara i jakie mają znaczenie w stosunkach prawnych
Dobra wiara jest jedną z klauzul generalnych prawa cywilnego. Mimo, że pojęcie to nie jest zdefiniowane w przepisach prawnych, bardzo często wiele od jej istnienia zależy. Istnienie dobrej wiary ma (...)
Czym się różnią czynności zwykłego zarządu od czynności przekraczających zwykły zarząd?
Praktyczny przewodnik o różnicach między czynnościami zwykłego zarządu a przekraczającymi zwykły zarząd rzeczą wspólną. Aktualne przepisy, orzecznictwo i przykłady z 2025 roku.
Doliczanie czasu do okresu zasiedzenia
Zgodnie z ogólnym przepisem dotyczącym zasiedzenia, posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu (...)
Licytacja komornicza mieszkania z obciążeniami
Nierzadko zdarza się, że mieszkanie zakupione na licytacji komorniczej obciążone jest ograniczonymi prawami rzeczowymi. Tak się dzieje w przypadku gdy na nabywanym mieszkaniu została ustanowiona (...)
Jak liczy się termin zasiedzenia?
Bieg terminu zasiedzenia rozpoczyna się w dniu, w którym nastąpiło objęcie nieruchomości w posiadanie samoistne prowadzące do zasiedzenia. Długość terminów zasiedzenia nie może być modyfikowana (...)