Zażalenie przesłane pocztą elektroniczną

Strona w postępowaniu przed sądem administracyjnym wysłała zażalenie pocztą elektroniczną w ostatnim dniu terminu, o godzinie 22.50. Sąd pierwszej instancji (wojewódzki sąd administracyjny) odrzucił to zażalenie, gdyż uznał, że pismo złożone drogą elektroniczną należy uznać za wniesione dopiero w dniu, w którym uprawniony pracownik je odbierze i sporządzi adnotację (umieści prezentatę na wydruku). W niniejszej sprawie miało to miejsce następnego dnia po wysłaniu, czyli po terminie. Strona wniosła zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który stwierdził, że

ChwilÄ… wniesienia pisma procesowego drogÄ… elektronicznÄ…, jakkolwiek obarczonego brakiem formalnym okreÅ›lonym w art. 46 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postÄ™powaniu przed sÄ…dami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zmianami), jednakże wskazujÄ…cego na zachowanie terminu z art. 194 § 2 ww. ustawy, bÄ™dzie moment rzeczywistego przesÅ‚ania poczty elektronicznej, który zostanie odzwierciedlony u odbiorcy wiadomoÅ›ci w odpowiednim programie pocztowym. Informacja o potwierdzeniu transmisji danych, której częściÄ… jest data dorÄ™czenia znajduje siÄ™ w nagłówku każdego listu elektronicznego i to ona powinna decydować o terminowoÅ›ci wniesienia pisma procesowego.

NSA przypomniaÅ‚, że – co do zasady – nie budzi wÄ…tpliwoÅ›ci możliwość wnoszenia pism procesowych drogÄ… elektronicznÄ…, chociaż bÄ™dÄ… one obarczone brakiem formalnym w postaci braku podpisu strony wnoszÄ…cej.

Porady prawne

OdnoÅ›nie prezentaty NSA zwróciÅ‚ uwagÄ™, że jest to czynność techniczna o charakterze pomocniczym. Polega ona na tym, że na piÅ›mie wpÅ‚ywajÄ…cym do sÄ…du umieszcza siÄ™ adnotacjÄ™ zawierajÄ…cÄ… nazwÄ™ sÄ…du, datÄ™ wpÅ‚ywu pisma, informacjÄ™ o zaÅ‚Ä…cznikach oraz podpis przyjmujÄ…cego pismo. Nie zawsze data umieszczenie prezentaty pokrywa siÄ™ z datÄ… wniesienia pisma. Å»aden przepis ustawy – Prawo o postÄ™powaniu przed sÄ…dami administracyjnymi nie wymaga, by dla skutecznego wniesienia pisma potrzebne byÅ‚o umieszczenie na nim prezentaty sÄ…du.

Dalej NSA wyjaÅ›niÅ‚, że zgodnie z art. 83 § 1 p.p.s.a. terminy oblicza siÄ™ wedÅ‚ug przepisów prawa cywilnego, z zastrzeżeniem § 2. Z tych norm prawa cywilnego wynika zaÅ›, że termin oznaczony w dniach koÅ„czy siÄ™ z upÅ‚ywem ostatniego dnia (art. 111 § 1 k.c.). A zatem skoro art. 194 § 2 w zw. z art. 198 p.p.s.a. wskazuje, że zażalenie wnosi siÄ™ do sÄ…du w terminie siedmiu dni od dorÄ™czenia zarzÄ…dzenia, to oznacza to, iż zażalenie można wnieść do momentu upÅ‚ywu ostatniego dnia tego terminu – czyli do godziny 24.00.

NSA odwołał się również do orzecznictwa Sądu Najwyższego, który już w 1977 roku stwierdził, że praktyka dostosowywania do zwyczajów i możliwości technicznych pewnego okresu nie może wyłączać innych form sporządzania pism procesowych, jakie z biegiem czasu powstają dzięki postępowi wiedzy i techniki, jeżeli okażą się one przydatne z punktu widzenia celu instytucji procesu (uchwała SN z dnia 29 kwietnia 1977 roku, sygn. akt III CZP 23/77, OSNC 1977/12/230).

Postanowienie Naczelnego SÄ…du Administracyjnego z dnia 21 grudnia 2011 roku, sygn. akt II FZ 447/11


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Bożena Wiewióra 2014-02-27 15:50:49

    Witam serdecznie. Mój nr polisy:18284,roszczenie nr :438 191. Wnoszę sprzeciw do orzeczonego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku w pracy, który miał miejsce 14. 10. 2011r. Uważam ,że 4% to zbyt mało, w stosunku do dolegliwości bólowych jakie miewam do tej pory. z poważaniem Bożena Wiewióra


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika