Ciągle jeszcze mimo postępów kryminalistyki (np. badania DNA) zeznania świadka są bardzo silnym dowodem w procesie karnym. Rzecz w tym, że zeznanie bywa nieobiektywne, dyktowane własnym interesem, a nie ma innych zeznających, którzy mogliby poświadczyć, że łapówka została wręczona lub zapowiedziana, bo dzieje się to z reguły w cztery oczy. Kłamie jak naoczny świadek – mawia się na Węgrzech, ale to porzekadło jest aktualne także w Polsce.
Zeznania świadka mogą być bardzo silnym dowodem w sprawie?
Powiązane artykuły
Jakie prawa i obowiązki ma świadek w postępowaniu karnym?
Jeżeli zostałeś wezwany w charakterze świadka, masz - co do zasady - obowiązek stawić się i złożyć zeznania. Jakie uprawnienia przysługują świadkowi? Kiedy ma prawo odmowy składania zeznań (...)
Jak może bronić się ofiara przemocy?
Niestety, ale przemoc w rodzinie nie jest już tylko opisem z norm prawnych, ale także polską rzeczywistością. Ofiary czują się bezsilne, ale czy słusznie, czy prawo rzeczywiście ich nie wspiera? (...)
Kogo możesz powołać na świadka w swojej sprawie?
W postępowaniu przed sądem możesz i musisz zarazem często przytaczać dowody na swoje twierdzenia. I nie ma tu znaczenia, czy jest to postępowanie procesowe (spierasz się o zapłatę z jakiegoś (...)
Kto może odmówić składania zeznań w postępowaniu karnym?
W polskim procesie karnym dowód ze świadków jest najczęstszym sposobem dochodzenia do prawdy. Gdy dostajemy wezwanie z sądu, by stawić się w roli świadka, mamy obowiązek udać się (...)
Jak skutecznie doręczyć wypowiedzenie umowy o pracę?
Wypowiedzenie umowy o pracę jest czynnością jednostronną strony stosunku pracy. Może go dokonać zarówno pracownik, jak i pracodawca. Przy tym wypowiedzenie skuteczne jest nawet bez zgody drugiej (...)
Twój e-PIT gotowy od 15 lutego
Od 2019 roku podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-37 i PIT-38 nie muszą martwić się o rozliczenia z urzędem skarbowym. Ich roczne zeznania podatkowe PIT zostały automatycznie i bezpłatnie (...)
Testament allograficzny, czyli jak sporządzić tzw. testament urzędowy?
Testament allograficzny jest formą zwykłego testamentu, który sporządza się w obecności osoby pełniącej określone funkcje publiczne przez złożenie odpowiedniego oświadczenia zgodnie z wymogami (...)
Odliczenie od dochodu darowizn w CIT
Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych pozwala odliczyć od dochodu do opodatkowania określone darowizny na cele pożytku publicznego i kultu religijnego oraz darowizny (...)
Reklamacja obuwia 2025 - Jak skutecznie reklamować buty?
Kompleksowy przewodnik po reklamacji obuwia w 2025 roku. Nowe przepisy, zasady niezgodności towaru z umową, terminy i uprawnienia konsumenta. Dowiedz się jak skutecznie reklamować wadliwe buty.
Darowizna samochodu 2025 - Formalności, podatek, umowa
Kompletny przewodnik darowizny samochodu 2025: formalności, podatek, umowa, rejestracja. Sprawdź aktualne kwoty wolne od podatku, terminy i wymagane dokumenty.