Złe długi a VAT i CIT

Złe długi są zmorą z punktu widzenia VAT i CIT. Jeśli nawet uda się je sprzedać, trzeba bardzo uważać przy wyliczaniu powstałej w takim wypadku straty.

(...) najbardziej poprawna, a zarazem najbezpieczniejsza, jest jednak tzw. metoda proporcjonalna. Stanowi ona złoty środek w porównaniu z innymi metodami: konserwatywną i agresywną. Zakłada, iż dla celów kalkulacji straty cena otrzymana ze zbycia wierzytelności nie może być zaliczona w pierwszej części na wartość netto lub na kwotę VAT. Zgodnie z metodą proporcjonalną cena uzyskana z tytułu zbycia wierzytelności handlowej powinna być proporcjonalnie rozliczona na oba elementy sprzedanej wierzytelności. Zastosowanie metody proporcjonalnej zakładawięc rozpoznanie przychodu podatkowego jedynie w tej części otrzymanego wynagrodzenia, która odpowiada wartości netto zbywanych wierzytelności.

Porady prawne

Rzeczpospolita 27.06.2005 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika